avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Activitate uciucubelu

Activitate uciucubelu

Am o problema si nu stiu cum sa ies din incurcatura.
In 2012 am infiintat o firma impreuna cu o matusa. Am creditat eu firma si am cumparat un cap tractor + semiremorca, din banii mei proprii.
In firma nu s-au mai cumparat alte bunuri mobile sau imobile ci toate costurile au fost facute pentru reparatia/intretinerea TIR-ului.

Firma are ca obiect principal de activitate: 4941 - Transporturi rutiere de marfuri.

Intrucat profitul in ultima perioada era foarte mic m-am certat cu matusa.
Arat faptul ca din suma de 200.000lei cu cat am creditat eu pana in prezent firma, mi-am recuperat cu taraita aprox. 50.000lei.

Nu am incheiat nici un document intre mine si matusa mea prin care sa stipulez vreo clauza, ci singurul "contract" este actul constitutiv al firmei, iar din contabilitate reiese clar ca eu am venit cu aport de capital.

In actul constitutiv scrie:
"Dreptul de a administra si reprezenta societatea in toate raporturiile acesteia cu terte persoane fizice sau juridice, revine celor doi asociati. Puterile acestora sunt cele ce deriva din Legea 31/1990 modificata si republicata si din celelalte dispozitii legale in vigoare.
Hotararile administratorilor precum si orice operatiuni pot fi executate in mod valabil de oricare dintre cei doi administratori.
Asociatii pot delega reprezentarea societatii altor persoane, pe baza de procura scrisa, in urma adunarii generale a asociatilor"

Acum eu am gasit un client care vrea sa cumpere capul tractor si nu stiu daca eu pot sa-l vand fara acordul matusii care ar face cam orice sa imi recuperez eu banii cat mai greu.
Pe mine m-ar interesa sa vand TIR-ul sa-mi recuperez inca vreo 70.000lei iar apoi sa inchid firma ca nu vad motivul pentru care sa mai am o firma cu cineva care nu mai trage in aceeasi parte la caruta.
De recuperat bani de la ea, nu cred ca mai incape vorba.
Intrebarile mele sunt:
1) Pot sa vand capul tractor fara sa ma doara capul, fara acordul ei?
2) Daca il vand fara acordul ei, ce la ce reclamatii/procese m-as putea astepta din partea ei?

Va multumesc anticipat !
Pe 15 decembrie 2011 am pierdut procesul cu Politia Rutiera insemnand ca in termen de 15 zile sa predau permisul.
Pana pe 30 decembrie nu l-am predat fapt pentru care perioada de suspendare mi-a fost marita cu 30 zile... deci am cumulat 60 zile.
Dupa data de 31 decembrie ar trebui sa curga termenul de 60 zile?
Exista vreo reglementare legala in acest sens de cand incepe sa curga termenul de 60 zile?
In anul 2010 am fost filmat de MCV ca nu am acordat prioritate de trecere la doi pietoni fapt pentru care cei de la rutiera mi-au retinut permisul de conducere.
Am contestat procesul verbal de constatare a contraventiei si in baza certificatului de grefa obtinut am mers la Udriste de unde mi-am recuperat permisul de conducere.
Pe 15.dec.2011 cand am avut procesul, bineinteles ca judecatoarea mi-a respins contestatia si a mentinut procesul verbal, decizie IREVOCABILA.
In 17 ianuarie 2012 am primit comunicarea de la Judecatorie precum ca am pierdut procesul.
In urma intrebarii unor prieteni politisti am aflat ca in momentul in care merg sa duc permisul de conducere o sa primesc un bonus de 30 zile intrucat trebuia sa duc permisul in termen de 15 zile de la data procesului, deci pana pe 30.12.2011 eu trebuia sa-l predau.
Nu l-am predat nici azi, iar el figureaza inca valid in baza de date a politiei.
Am inteles ca cei de la Judecatorie or sa trimita sentinta catre politie, iar politia ma va chema cu permisul...
Daca eu declar ca in perioada 16 decembrie 2011 pana pe 02.02.2012 am fost plecat din Romania si ca teoretic perioada de 30 zile suspendare ar curge din data de 31.12.2011... ce se intampla?
Stie careva detalii ... ce anume ma sfatuiti sa fac?
asa se intampla daca ai asigurare RCA la Carpatica sau Euroins si platesti putin... ai probleme in caz de accident... vezi poate ti-o furi si iti gasesti masina incendiata in parcare sau cine stie ce probleme cu familia...
Răspuns la discuția Rovigneta ramane valabila?
nu pe toate rovignetele este trecuta seria de caroserie !!!!
Initial am vrut sa formulez spetza cu un laptop, dar apoi am revenit si am spus exact ce aveam de vanzare, respectiv aparatul de incarcat cu freon instalatia de aer conditionat.
Am inteles ca firma v-a trebui sa intocmeasca "borderoul de achizitie" insa ca urmare a tranzactiei, anul viitor sau anul aceasta nu cumva eu v-a trebui sa platesc vreun impozit la statul roman? Ca am cumparat respectivul aparat cu 2300 euro si l-am vandut cu 3000 euro? Nu cumva vor vrea cine stie ce taxa pentru cei 700 euro obtinuti?
Dar mai intreb... ma v-a intreba cineva cu cat l-am cumparat? Ca ma astept sa mi se spuna fara nicio avizare... "Aveti de plata 16% din 3000 euro" chiar daca eu poate am castigat doar 700 euro la tot business-ul acesta.
Buna seara
Am cumparat anul acesta din Lituania un aparat de incarcat cu freon instalatiile de aer conditionat de autoturisme. Am platit pe el 2300 euro.
Nu l-am folosit si este nou.
Acum am gasit o firma din Bacau care vrea sa cumpere acest aparat de la mine numai ca acestia vor neaparat o factura(sau orice alt act), dar sa fie de Romania intrucat le este necesar in contabilitate. Pretul de vanzare este de 3000 euro.
Pot sa fac un contract de vanzare cumparare cu aceasta firma? Eu "Georgica" si firma SC AUTO SRL avand ca obiect vanzarea respectivului aparat?
Acum intrebarea pe care o am si care ma macina cel mai mult este daca in urma acestui contract de vanzare-cumparare eu v-a trebui sa platesc vreun impozit sau vreo taxa catre statul roman.

Multumesc anticipat de raspunsuri,