avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate Caramarin

Activitate Caramarin

Răspuns la discuția Reclama/publicitate
Vreo parere?
Răspuns la discuția Reclama/publicitate
Da sunt obligat. In legea 95/2006 scrie asa la Art. 474. - "(1) Profesia de medic dentist, indiferent de forma de exercitare, salariata si/sau independenta, se exercita numai de catre medicii dentisti membri ai Colegiului Medicilor Dentisti din Romania".
In codul deontologic al medicului dentist (care trebuie respectat atunci cand faci parte din Colegiu) scrie asa la Art. 29: "(1) Reputaţia medicului dentist trebuie să se sprijine doar pe competenţă si demnitate, fără contribuţia reclamei de orice fel. (2) Profesia de medic dentist nu trebuie practicată ca o activitate comercială"
Nu stiu ce fel de sanctiuni se aplica dar reclamele de care vorbiti le stie toata lumea, dar nu inseamna ca sunt si legale, doar traim in Romania.....
Buna ziua! Am si eu un SRL cu domeniu de activitate medicina dentara. As dori, fiind o firma nou infiintata sa-mi fac putina reclama insa este o problema. Conform legii 31 a societatilor comerciale, stiu ca am voie sa-mi fac publicitate insa, Colegiul Medicilor Dentisti iterzice orice forma de publicitate - este scris in codul de etica. Fiecare dentist membru este sanctionat daca nu-l respecta. Acest cod este bazat pe modelul european si se pare ca functioneaza in toate tarile europene si in care este mentionat faptul ca este interzisa publicitatea in domeniul medicinii dentare. Totusi, pe mine nu ma intereseaza cum este in afara, eu functionez aici si vreau sa stiu cum imi pot desfasura afacerea fara sa am probleme legale. Multumesc.
Totusi scuzati ca insist, toata ordonanta se refera doar la societati comerciale nu si la profesii liberale?
Buna seara! As dori sa stiu daca in cadrul acestei OG se specifica daca PFA-urile si alte entitati asa-zise juridice (medici, avocati, notari) care nu sunt SRL-uri sau SA-uri vor fi impozitate 3% pe venit si eventual si articolul si litera care dovedesc acest lucru.
Mii de multumiri!

Răspuns la discuția ordonanta 8/2013
Buna seara! As dori sa stiu daca in cadrul acestei OG se specifica daca PFA-urile si alte entitati asa-zise juridice (medici, avocati, notari) care nu sunt SRL-uri sau SA-uri vor fi impozitate 3% pe venit si eventual si articolul si litera care dovedesc acest lucru.
Mii de multumiri!
Răspuns la discuția Pasaportul inlocuieste CI?
Pai as putea gasi un prieten cu un apartament care inchiriaza. Ideea e daca se accepta la Politie? Repet: Exista undeva scris in vreo lege vreun minim pentru perioada contractului de inchiriere?
Răspuns la discuția Pasaportul inlocuieste CI?
Multumesc de informatii. Deci cu alte cuvinte pot face un contract de inchiriere pe o luna, proprietarul il inregistreaza si apoi ma duc sa-mi fac buletin...
Răspuns la discuția Pasaportul inlocuieste CI?
Buna ziua! Atunci sa inteleg ca optiunile pe care le am sunt:
- CI provizorie;
- CI cu un contract de inchiriere - imi puteti spune daca, contractul de inchiriere trebuie facut pe o anumita perioada sau trebuie doar sa fie valabil in momentul depunerii actelor pentru buletin?

Multumesc.
Buna seara!
Am si eu o problema: din anumite motive nu imi pot reinnoi buletinul expirat, mai exact n-am apartament pe numele meu si nu am gasit pe nimeni sa ma ia in spatiu. Intrebare: Ma pot angaja si pot face operatiuni pe contul meu de la banca cu pasaportul (acesta este valabil)? Am fost astazi si am intrebat un notar si raspunsul a fost ca DA. Daca nu e vorba de credit, in rest cam orice problema care nu implica dovada de domiciliu se poate rezolva cu pasaportul deoarece acesta face dovada indentitatii (CNP). Vroiam sa mai aud si alte pareri pana sa ma prezint la banca sau la noul servici pentru ca sa fiu pregatit pentru orice. Multumesc anticipat.