avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate Elssa

Activitate Elssa

Buna ziua,

Un salariat a adus o recomandare medicala cu privire la schimbarea locului de munca. In firma nu exista posturi vacante corespunzatoare pregatirii salariatului. Cum trebuie sa procedez mai departe? Ce acte se intocmesc? Mentionez ca salariatul in cauza are calificare de dulgher si lucreaza ca dulgher . Firma nu are ce post sa ii ofere? Ce este de facut in acest caz?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua

Un salariat a adus astazi 21.02.2013 decizia de pensionare pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare pentru conditii speciale/deosebite de munca). Pe decizia de la casa de pensii apare data 24.01.2013. Salariatul a lucrat pana astazi. Trebuie sa ii incetez contractul cu data 21.02.2013 conf. art. 56(1) lit c din Codul Muncii sau trebuie sa faca cerere de incetare cu art. 55 lit. b? Salariatul doreste sa lucreze in continuare. Pot sa fac un nou contract de munca cu norma intreaga si durata nedeterminata?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
In acest ccm scrie :
Art. 1
(1) ACORDUL SECTORIAL reglementeaza raporturile de munca generale dintre angajatori si angajati (conform Legii nr. 62/2011), pentru realizarea obiectului de activitate prevazut in actul constitutiv.
(2) Prevederile prezentului ACORD SECTORIAL sunt aplicabile si produc efecte numai asupra membrilor organizatiilor semnatare, atit de parte patronala cit si de parte sindicala.
[Totodata ACORDUL ramine deschis si altor societati care-si desfasoara activitatea in sectorul de constructii-coduri CAEN 41;42;43 - conform obiectului de activitate declarat de angajator la inscrierea la Registrul Comertului, cu conditia acceptarii acestora de catre organizatiile semnatare.

Societatea la care lucrez are cod CAEN 4311 - Este societatea obligata sa respecte prevederile acestui CCM din moment ce nu are un CCM la nivel de unitate?
Imi cer scuze dar nu inteleg. Cum adica este aplicabil? La ce va referiti?
In CIM si RI nu este specificat asa ceva si societatea nu are un CCM la nivel de unitate. Am vazut ca in CCM sectorul constructii pentru anii 2012-2013 este mentionat acest lucru+salarii compensatorii : Art. 22
(1) Angajatilor carora li se desface contractul individual de munca din motive neimputabile lor, angajatorul le va comunica aceasta, in scris, cu 20 de zile lucratoare inainte.
(2) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze 4 ore pe zi de la programul unitatii pentru a cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul in conditiile stabilite de angajator.

Art. 24
La disponibilizarea salariatilor din motive neimputabile lor , angajatorii vor acorda plati compensatorii, functie de vechimea salariatului in cadrul societatii, de pina la 6 salarii minime negociate pe unitate, in afara drepturilor cuvenite la zi.

In acest caz angajatorul este obligat sa dea si salarii compensatorii?

Multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare. Este specificat in codul muncii ca salariatul concediat conf. art. 65 este obligat sa lucreze doar 4h/zi in perioada de preaviz sau trebuie sa lucreze 8h/zi?
Buna ziua,

Am un salariat care a fost concediat conf. art. 65 din Codul muncii. Refuza sa vina la munca cele 4 h. Cum procedez? El are preaviz pana pe 28.12.2012. Cum il pontez?Mentionez ca nu s-a mai prezentat la munca de 2 zile.

Va multumesc.
Buna ziua,
Am un salariat care a lucrat cu program de 8h/zi pana in iulie si de la 01.07.2012 am facut act aditional pentru program part time 4h/zi.
Am modificat in revisal dar nelamurirea mea este daca trebuie salariatul sa dea o declaratie ca are functia de baza in alta parte. (Are contract cu alta firma de la 01.07.2012 cu program 8h/zi)
Buna ziua,

Trebuie sa detasez un salariat la alta firma. Cum trebuie sa procedez? Ma puteti ajuta va rog frumos cu modele de decizie sau alte formulare care trebuiesc intocmite?
Din cate am citit perioada maxima pentru detasare este 1 an. In cat timp se inregistreaza in revisal?
Va multumesc
I se plateste concediul de odihna neefectuat iar contractul inceteaza la data de 31.11.2012