avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Johndaniell

Activitate Johndaniell

Răspuns la discuția TAXE si Impozite
tatal meu e cumparatorul si a instrainat-o ( aimprumutat-o) inainte sa moara,
iar vanzatorul nu este de gasit
Răspuns la discuția TAXE si Impozite
nu am nici un act de la acea masina. toate actele erau in masina
P.S. impozitul este de 1400 lei / an
am mostenit de la tatal meu un land rover cu cap peste 2000 cc, care a fost instrainat inainte sa moara.
Nu am reusit sub nici o forma sa recuperez masina de la cine o are, nici cu plangere la politie,
mie imi vine impozitul anual
eu stau in GIURIGU, masina si persoana care o are sta in CLUJ, mi-e greu sa fac drumuri dese...
ce soluti am ? cum pot renunta
masina este trecuta pe alt proprietar, tata, nu a apucat decat sa o declare la taxe si impozite.
solutii ?
"4. Referitor la problema dvs. cred ca angajatorul putea da dovada de putina omenie si va putea acorda (si fara a fi prevazut undeva) un mic concediu pentru evenimentul familial avut."

Aveti perfecta dreptate. Multumesc foarte mult pentru sprijinul acordat. O sa fac tot posibilul sa conving angajatorul (companie multinationala destul de mare) pentru a introduce in R.I. si acest aspect care face parte din viata fiecarui om .. si sunt intr-adevar evenimente speciale.

ar mai fi o problema .. eu tot astept raspunsul SCRIS la cererea mea. In cat timp de la inregistrarea cererii de concediu / zile libere , trebuie sa primesc raspuns; care este termenul legal maxim admis ... 30 zile ?

"Daca nu traim si muncim pentru familie si cei dragi, inseamna ca suntem egoisti si vom muri singuri !"
Angajat
Anul trecut cand am semnat contractul individual, CCM la nivel national era in vigoare.
cand a fost abrogat CCM 2007-2010 drepturile pe care le-am avut in urma semnarii contractului sub "autoritatea" CCM 2007-2010 unde sunt ?? au fost si ele abrogate ? nu am semnat nici un alt act aditional si nici nu am renegociat contractul, aici este nelamurirea !
chiar ma simt tratat ca un sclav !!X-(
da stiu foarte bine ce zice noul cod al muncii, cat si cel vechi.
ideea este, cum se interpreteaza paragraful (2)
"Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern. "

1. daca nu se prevede in R.I. numarul de zile si la ce tip de "evenimente" sunt acordate, dar la al (1) spune ca salariatii AU DREPTUL ... pana la urma e ALBA sau e NEAGRA.
ce sanse de reusite am in instanta, ptr ca din cauza acestui viciu, nevasta mea era sa piarda copilul.
am trimis cererea de concediu + copie dupa certificatul de casatorie, si am primit urmatorul raspuns :
..

Dreptul la zile libere platite pentru casatorie (5 zile) nu este prevazut in Codul muncii republicat, acesta fiind prevazut numai la art. 61 alin. 1 din Contractul Colectiv de Munca unic la nivel national pe anii 2007 – 2010, a carui valabilitate a incetat.
..

se acorda sau nu zile libere pentru căsătorie ?
...
am cerut sa-mi dea acest raspuns scris si semnat .. inca astept