avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXE si Impozite
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXE si Impozite

am mostenit de la tatal meu un land rover cu cap peste 2000 cc, care a fost instrainat inainte sa moara.
Nu am reusit sub nici o forma sa recuperez masina de la cine o are, nici cu plangere la politie,
mie imi vine impozitul anual
eu stau in GIURIGU, masina si persoana care o are sta in CLUJ, mi-e greu sa fac drumuri dese...
ce soluti am ? cum pot renunta
masina este trecuta pe alt proprietar, tata, nu a apucat decat sa o declare la taxe si impozite.
solutii ?
Cel mai recent răspuns: Johndaniell , utilizator 19:50, 31 August 2011
Cu contractul de vanzare-cumparare mergeti la AFP si scoateti masina din rolul fiscal.
nu am nici un act de la acea masina. toate actele erau in masina
P.S. impozitul este de 1400 lei / an
Pai si tatal cum a vandut-o? Rugati cumparatorul sa va faca o copie dupa actul de vanzare.
tatal meu e cumparatorul si a instrainat-o ( aimprumutat-o) inainte sa moara,
iar vanzatorul nu este de gasit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere vehicul de la impozit myr13 myr13 am mostenit un apartament si odata cu el si impozitul aferent doar ca tata inainte sa moara a vandut masina si nu a scazut-o la primarie. ce pot face eu acum ... (vezi toată discuția)
Instrainare masina, supunere risc dupa semnare contract vanzare- cumparare OanaMin OanaMin Buna ziua. As vrea sa vand un vehicul auto. Sunt din Bucuresti si masina figureaza pe Ploiesti, Prahova. Cumparatorul este din alta localitate. Ne-a ... (vezi toată discuția)
Cumparat masina cu taxa recuperata adina_geo adina_geo Asemanator unui alt membru ,am cumparat si eu de curand o masina la care am fost asigurat verbal ca taxa de inmatriculare nu a fost recuperata(deci am ... (vezi toată discuția)