avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate peskaroosh

Activitate peskaroosh

In cazul de fata martorii sunt copii de clasa a doua . Nu sunt destul de chinuiti ? Acum ii mai luam si martori ?
Cu respect . Vreau sa depun o plangere penala impotriva invatatoarei fiului meu pentru intrebuintarea de expresii jignitoare , amenintari si chiar umilirea repetata a copilului in fata colegilor . Am foarte multe inregistrari audio din timpul cursurilor. Intrebarea e daca aceste inregistrari sunt acceptate de instanta , am tot citit si tot nu m-am lamurit. Exista celebrul caz prezentat la televizor cu profesoara din Cluj Napoca , care a fost si condamnata conform art 296 alin 1 CP . Ce probe mai clare se pot prezenta daca nu inregistrarile audio ???
Cu respect . Vreau sa depun o plangere penala impotriva invatatoarei fiului meu pentru intrebuintarea de expresii jignitoare , amenintari si chiar umilirea repetata a copilului in fata colegilor . Am foarte multe inregistrari audio din timpul cursurilor. Intrebarea e daca aceste inregistrari sunt acceptate de instanta , am tot citit si tot nu m-am lamurit. Exista celebrul caz prezentat la televizor cu profesoara din Cluj Napoca , care a fost si condamnata conform art 296 alin 1 CP . Ce probe mai clare se pot prezenta daca nu inregistrarile audio ???
Răspuns la discuția Succesiune dupa mama decedata
Multumesc pentru raspunsuri . Inca o completare : apartamentul este proprietatea parintilor in parti egale 50 % mama - 50 % tata . Ce mi se cuvine mie , ca descendent , dupa decesul mamei ?
Buna ziua , dupa decesul mamei mele , as vrea sa va intreb cum se imparte intre mine si tatal meu o suma de bani pe care mama a mostenit-o acum cativa ani de la mama sa ( bunica mea ).
Discuție
Caut urgent avocat pentru a depune la judecatoria sect 4 o cerere de instrainare a unui imobil al carui proprietar este pus sub interdictie judecatoreasca .

Caut urgent avocat pentru a depune la judecatoria sect 4 o cerere de instrainare a unui imobil al carui proprietar este pus sub interdictie judecatoreasca .
Va multumesc pentru raspunsuri .
Va multumesc . Din punct de vedere moral , imobilul este al meu dar nereusind sa facem actele in timp util , le-am facut pe numele mamei . ea fiind mostenitoarea legala . La notariat mi s-a spus ca pentru vanzare este nevoie doar de hotararea de punere sub interdictie . Ce se intampla daca nu am acordul instantei pentru instrainare ?
Buna ziua . Mama mea este pusa sub interdictie judecatoreasca ( are Alzheimer ) , tatal meu este desemnat tutore . Mama are mostenire ( cu act de proprietate pe numele ei ) o casa pe care vrem sa o vindem . Am citit ca instrainarea averii unei persoane pusa sub interdictie se face cu acordul judecatoriei sau al autoritatii tutelare ( am intrebat la primarie si au spus ca ei nu mai au acest drept ) . Este necesara aceasta instiintare de vanzare catre judecatorie , si daca da cum se procedeaza ( si mai ales cat dureaza ) ?