avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate miutaradu

Activitate miutaradu

Buna ziua , doresc model cum sa ma adresez primariei pentru a ma pune in posesia unui teren
Răspuns la discuția demisie
Multumesc
Răspuns la discuția demisie
Presedintele refuza a scrii ceva pe cererea de demisie (cu sau fara preaviz) .In acest care este temeiul legal?
Răspuns la discuția demisie
In urma Consiliului de Administratie nu s-a hotarat nimic ,au fost ascultate motivele - putin scandal probabil de aceea nu s-a dorit incheierea unui proces verbal. Pe cerere nu s-a scris nimic.
Discuție demisie
O persoana a facut adresa catre Consiliul de Administratie, adresa aducând la cunostiinta demisia din functie dupa îndeplinirea conditiilor legale prevazute la art.81 din legea 53/2003 din Codul Muncii,solicitand dupa eliberarea din functie sa-si reia activitatea denumita anterior numirii in aceasta functie.
S-a intrunit consiliul,s-a motivat demisia dar nu s-a dorit încheierea unui proces verbal. Care este procedura in continuare ?
O microintreprindere srl debutant neplatitor de tva trece la platitor de tva
Intrebare - cu stocul din magazin cum se procedeaza?si ce declaratie se depune pentru trecerea la platitor de tva?
începând cu ce luna se depune declaratia 394 formular nou?
Discuție insolventa
firma are datorii mari catre anaf , intrebare - anaful poate sa duca firma in insolventa?
Discuție Reglare cont
Când s-a schimbat tva in luna iunie 2015 de la 24% la 9% la unele produse nu am lucrat cu conturile 371/378/4428 pe analitice in functie de cota tva, acum doresc sa lucrez pe analitice in functie de cota tva, dar surpriza contul 4428 nu -mi bate ,in balanta am mai putin , intrebare cum pot sa-l reglez-(mentionez ca incarcarea si descarcarea in gestiune s-a facut in functie de cotele tva )ce nota contabila pot sa fac?contul 371 l-am facut pe analitice in baza inventarului .
Discuție Nota contabila
la schimbarea cotei de tva de la 24% la 9 % care au fost inregistrarile in contabilitate?