avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate jamesbond12

Activitate jamesbond12

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu o informatie cu privire la drepturile persoanelor cu handicap. Mama mea a fost diagnosticata cu o forma de cancer, adenocarcinom, un cancer endometrial.
Urmeaza sa se opereze.
As dori sa stiu daca se poate obtine cu certificat de handicap pentru aceasta afectiune.
Anul trecut urma sa apara un act legislativ din care sa reiasa ca persoanele cu cancer diagnosticat, orice forma, ar putea sa beneficieze de acest certificat.
Aveti idee daca exista un astfel de cadru legislativ?
Multumesc
Multumesc. Asa ma gandeam si eu dar nu am gasit vreun text de lege special, privind doar vanzarea in Romania.
Buna ziua,
Societatea noastra are ca obiect de activitate comertul, cu amanuntul, si vinde produse prin case de comenzi/internet.
Am fost informati de catre un partener, ca daca avem vanzari mai mari de 10000 de euro, catre persoane fizice, trebuie sa ne inregistram in scopuri de TVA.
Societatea noastra, vinde doar in Romania.

Aceasta mentiune, de vanzari online, catre persoane fizice, de peste 10000 de euro, se aplica doar daca vinde si in alte tari sau doar in Romania?

Eu stiam ca trecerea unei firme de la neplatitor de TVA la platitor de TVA se poate face prin optiune sau la depasirea cifrei de afaceri de echivalent 88500 euro.

Multumesc,
Răspuns la discuția Iesire din devalmasie
multumesc pentru raspuns. Oricum avand in vedere ca proprietatea a fost achizitionata cu credit bancare, ce are ca si gaz cota parte din teren si imobilul, va trebui intai sa obtinem un acord de la banca.
Răspuns la discuția Iesire din devalmasie
Multumesc
Buna ziua,
Am cumparat o casa intr-un set de case insiruite. Terenul tuturor caselor este in acte in devalmasie, chiar daca fizic fiecare proprietar are terenul imprejmuit cu gard. Am discutat cu vecini si sunt de acord sa iesim din devalmasie.
Ce solutii avem?
Actiune in instanta? Ar fi preferabil ceva pe cale amiabila la notariat, din ratiuni de timp si costuri.
Multumesc
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu o clarificare.
Mama me este pensionata pe caz de boala cu grad de invaliditate 3. Poate beneficia de o reducere/scutire la impozit auto sau pe casa/apartament?
Buna ziua,
Am o intrebare legat de restituirea taxei auto. Eu am platit o taxa de poluare in 2008, in baza OUG 50/2008, pentru o masina. In 2015 am cumparat o alta masina second si am platit o taxa de timbru de mediu, in baza a OUG 9/2013. Ieri s-a publicat in monitorul oficial ca banii platiti pentru aceste taxe se pot restitui.
Intrebarea mea este daca eu primesc banii inapoi, la transcrierera ulterioara a masinilor, va trebuie sa fie platita din nou aceasta taxa?
Pentru ca eu ma gandesc ca viitoarea taxa auto, care este in lucru acum, va fi platita si de catre cei care au platit taxa si de catre cei care nu au platit taxa.
Ce parere aveti?

Multumesc
Buna ziua,
Sotia mea, care este in CIC urmeaza sa se intoarca la munca pe 14 noiembrie, cand fetita va implini 1 si 10 luni.
As vrea sa stiu daca:
-eu as vrea sa intru in CIC, cand ea va termina CIC, pentru ce perioada voi intra, pt 1 luna sau pt 2 luni(adica pana la 1 si 11 luni sau pana la 2 ani)?
-Stimulul de insertie de care ar beneficia sotia incepand cu momentul in care se intoarce la munca este suspendat pe perioada cat eu stau acasa sau ii se va acorda?
-Ce venituri mi se vor lua in calcul, pe ultimele 12 luni inainte sa intru in CIC sau pe ultimele 12 luni inainte ca copilul sa se nasca?


Multumesc
Răspuns la discuția Reclamatie angajat bancar
Buna ziua.
Cum s-a finalizat ancheta si plngerea dvs?