Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din devalmasie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din devalmasie

Buna ziua,
Am cumparat o casa intr-un set de case insiruite. Terenul tuturor caselor este in acte in devalmasie, chiar daca fizic fiecare proprietar are terenul imprejmuit cu gard. Am discutat cu vecini si sunt de acord sa iesim din devalmasie.
Ce solutii avem?
Actiune in instanta? Ar fi preferabil ceva pe cale amiabila la notariat, din ratiuni de timp si costuri.
Multumesc
Initiati procedura partajarii notariale.

Succes.
Multumesc
Nu e devalmasie, e indiviziune.
Devalmasia e doar intre soti.
Daca terenurile alcatuiesc un singur lot mare, intai trebuie sa incheiati un act de dezmambrare, prin care sa se separe juridic bucatile si sa se individualizeze prin alocarea unui numar cadastral distinct.
Ulterior, dupa semnarea actului de dezmembrare si intabularea acestuia,puteti incheia partajul
multumesc pentru raspuns. Oricum avand in vedere ca proprietatea a fost achizitionata cu credit bancare, ce are ca si gaz cota parte din teren si imobilul, va trebui intai sa obtinem un acord de la banca.