avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate vasilec49

Activitate vasilec49

accident (neacordare prioritate in intersectie monitorizata prin semn de cedeaza trecerea) soldat cu avarie autovehicole si vatamare usoara(nu a necesitat spitalizare si nici interventie medicala)
am nup de la parchet
vreau sa stiu ce sanctiuni urmeaza de la politie (incadrare pe dovada art 57/2+111/4 din OUG 195/2002) si ce trebuie sa fac
multumesc
in baza legii 76/2002 AGENTIA MUNICIPALA PENTRU OCUPAREA FORTEI DE MUNCA BUCURESTI a emis in octombrie 2011 un titllu executoriu pentru o suma pe care au considerat ca mi-au dat-o necuvenit reprezentand ajutor somaj

am depus in termen contestatie la TRIBUNALUL BUCURESTI si am primit termen de judecata in mai 2013

am fost surprins cand in aceasta luna am primit o notificare de la AMOFM prin care acestia au dispus, deja, blocarea conturilor mele in baza art.149 OG 92/2003 cod procedura fiscala

din cunostintele mele si logic nu cred ca aveau dreptul sa faca acest lucru atata timp cat exista un litigiu pe rol si nu este o hatarare judecatoreasca

va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac

multumesc
multumesc
stiti cumva unde gasesc o reglementare legala care sa confirme cele mentionate de dvs.
detin 1370 mp in intravilan (faneata/pasune) am obtinut avizul ANIF si am depus dosar pentru obtinere aviz OCPI si decizia DGAIA
vreau sa stiu daca este obligatoriu (tinand cont de suprafata mica) sa depun si adeverinta de la APIA ca nu am beneficiat de nici un fel de fonduri?
multumesc
detin o proprietate intravilan
in momentul cumpararii terenului, conform actului cadastral, acesta era faneata/.pasune
dupa obtinerea autorizatiei de constructie si de urbanism am construit un imobil pentru care urmeaza sa fac cadastru/intabulare
m-am ingrozit cand am aflat cate avize si aprobari trebuiesc luate pentru scoaterea din circuitul agricol a unei mici suprafete pe care am construit casa (si cat de mult costa)
daca stie cineva doresc o confirmare a pasilor ce urmeaza sa-i fac si documentele necesarehttp
va multumesc
intamplator fac parte din comitetul asociatiei
nu exista un regulament intern si nici o hotarare a adunarii generale pentru cele semnalate de mine ci administratorul ma abureste cu tot felul de publicatii si extrase din legi, dar din ce mi-am dat seama nu am vazut precizari lamuritoare (referitoare la cele semnalate de mine)
atentie! procentul de aprox 10% de la blocurile vecine reprezinta 10% din ce platesc eu nu din cota de caldura pe care o platesc apartamentele fara centrala din blocul respectiv (procentul din ce platesc cei fara centrala este de aprox. 3%-un apartament de doua camere fara centrala plateste aprox.150 lei caldura iar unul de 4 camere cu centrala aprox. 5 lei- atentie nu sunt repartitoare nici aici)
la mine un apartament similar fara centrala plateste caldura aprox.90 de lei iar eu, cu centrala, platesc 27 de lei numai caldura
am mentionat deja ca pe partile comune nu exista nici un sistem de incalzire (calorifere)
am intentia sa izolez( mansonez) tevile ce trec prin apartament dar asa cum am mentionat initial ma intereseaza sa vad un cadru legal pentru a putea avea o discutie concreta cu administratorul si asociatia
bineinteles ca vreau sa mai fac o precizare: in perioada facturata nu au fost semnalate in bloc nici un fel de defectiuni (pierderi) la apa calda si pentru spalat scara si pubelele nu cred ca se folosesc 15mc de apa calda (scara-asociatia-are 19 apartamente si prin calcul simplu daca eu platesc aproape 1mc de apa calda rezulta pentru toate 19 apartamente aproximativ 15mc pentru pubele si spalat scara!!!)
va multumesc pentru intentia de a ma ajuta (sfatui) dar doresc sa cunosc un cadru legal care sa reglementeze aceasta problema
am inteles, este perfect
pe mine procentul ma deranjeaza si faptul ca in locatii similare procentul este altul
nu stiu care sunt prevederile legale
nu ati facut comentarii privind apa calda (aproape 1mc) pe care ma obliga sa o platesc
vreau sa stiu care sunt prevederile din lega
detin apartament de 2 camere si sunt debransat avand centrala proprie de apatament
pe luna in curs (facturi octombrie,intretinere afisata in noiembrie) sunt mentionat cu cheltuieli pentru apa calda (aproape c/val, 1mc) si cheltuieli pentru caldura de 25% din cheltuielile pe care le platesc apartamentele (cu suprafata similara) care nu au centrala
mentionez ca in bloc nu sunt montate repartitoare si pe scara blocului nu exista nici un fel de incalzire (nu sunt calorifere)
am verificat si la alte blocuri din zona dar pentru cei cu centrala de apartament nu am vazut ca sunt calculate cheltuieli pentru apa calda (mi se pare logic pentru ca cei cu centrala prepara apa calda independent prin utilizare de apa rece)
iar cheltuieli cu caldura (in situatia cand pe scara sunt calorifere) reprezinta 10 % din ce mi s-a calculat mie
locatia este in vitan (mall vitan) si blocurile cu care m-am comparat sunt de aceeasi factura (adica similare ca si constructie)X-(