avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate alinaandreea29

Activitate alinaandreea29

Răspuns la discuția alocatia de stat
ei au suspendat plata alocatiei pana le duc eu o declaratie notariala despre veniturile mele pe perioada cat am fost plecata din tara
am fost sfatuita sa fac o cerere pt repunerea in plata a alocatiei
Alocatia copilului minor de 5 ani intra in contul meu si dupa divortul de sotul meu,in luna mai am plecat din tara iar fostul meu sot in baza unei anchete sociale prin care a dovedit ca copilul sta la el a reusit sa schimbe beneficiarul alocatiei,el fiind in prezent.Am fost acolo cu hotararea judecatoreasca in care spune ca avem custodie comuna,iar copilul are domiciliul la mine,iar ei mi-au cerut o declaratie notarila in care sa spun ca nu am avut venituri,sau dc am avut care sunt acestea in perioada in care am stat acolo,pana atunci a SUSPENDAT alocatia copilului,e normal asa ceva,eu am cautat in lege si nu am gasit absolut nimic despre acest lucru.
Răspuns la discuția custodie comuna
tatal mi-a dat procura dupa care s-a razgandit si a venit si l-a luat
in legatura cu stabilirea domiciliului la el,dc ar fii cerut in instanta schimbarea domiciliului copilului nu ar fii trebuit sa vina ceva pe adresa mea sa ma instiinteze de acest lucru?
Discuție custodie comuna
eu si fostul meu sot avem custodie comuna pt minor,iar instanta a stabilit domiciliul copilului la mine,eu am fost plecata din tara 4 luni,am vrut sa iau copilul cu mine dar mi l-a luat din aeroport,acum m-am intors si nu vrea sa ma lase sa-l vad,ce pot face?in cat timp pot sa-l iau?
Răspuns la discuția Schimbare certificat de nastere.
Ares_3 a scris:

Ati citit ce am scris pe cealalta pagina (ultima postare)? Acela este temeiul legal, ce a scris Justitiarul71: o radiograma a DEPADB, care suplineste lacunele din Metodologia din 2011 cu privire la aplicarea unitara a dispozitiilor in materie de stare civila.
Daca nu vi se pare suficient, consultati un avocat - nu se supara nimeni.


da,acum am citit
deci eu o sa merg si o sa scot un alt certificat care sa-l anuleze pe al 2-lea si probabil fostul sot va scoate un al 4-lea care il va anula pe al 3-lea:))
asa e legea in Romania.....nu de alta dar trebuie sa mai dea de lucru la functionari:))
scuze pt ironii
Răspuns la discuția Schimbare certificat de nastere.
Ares_3 a scris:

Tatal poate solicita si obtine duplicat fara consimtamantul dvs.
Eliberarea duplicatului anuleaza originalul, mai bine dati-i-l daca are nevoie de el - ati spus ca la dansul e copilul.

as mai vrea o parere despre acest lucru de la un avocat
dumneavoastra imi spuneti ca certificatul original de nastere pe care il am eu e nul?pt ca fostul sot a vrut pur si simplu alt certificat
pai asa pot sa ma duc si eu sa cer un alt certificat si sa-l anuleze pe al lui si tot asa,puteti sa-mi dati legea de unde v-ati informat cu privire la acest subiect?

Răspuns la discuția Schimbare certificat de nastere.
Dc eu,mama copilului nu sunt in tara,tatal copilului poate sa-i anuleze actualul certificat de nastere(care este la mine in uk,dar copilul e in tara cu fostul sot)si sa-i faca altul?adica poate fara consimtamantul meu?avem custodie comuna
Răspuns la discuția procura din uk
trebuie sa fac aceasta procura pt ca fostul st nu vrea sa lase copilul sa-si vada bunica si mai presus de atat ea este cea care a avut grija de el impreuna cu mine,domiciliul lui fiind tot acolo
Răspuns la discuția procura din uk
eu am locuit la mama mea dupa divort impreuna cu copilul caruia i s-a stabilit domiciliul tot acolo,eu ,acum,am plecat din tara pt o perioada si fostul meu sot nu vrea sa duca copilul la mama mea,care a avut grija de copil impreuna cu mine si-l duce la tot felul de bone....etc
voiam sa-i fac mamei o procura ca sa-l poata lua legal ,adica doar ea si tatal sa aiba drepturi asupra copilului nu bone,cumnati etc...
Discuție procura din uk
eu sunt in uk si vreau sa fac o procura prin care o deleg pe mama mea sa se ocupe de copilul meu in perioada in care eu sunt plecata din tara
puteti sa-mi spuneti unde trebuie facuta procura?si daca se poate face