avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate larisaafanasov

Activitate larisaafanasov

Multumesc pentru raspuns.:dance3:
Am urmatoarea situatie: O salariata de-a noastra care are CIM pe perioada nedeterminata, in calitate de ajutor bucatar, cu 4 ore/zi este pensionara pe caz de boala gr.3 , a primit in plic la data de 17.03.2016 decizia de pensionare pentru limita de varsta, nr.x din data de 07.03.2016, in care se precizeaza ca PLATA DREPTURILOR SE VA FACE INCEPAND CU DATA DE 27.02.2016, ea practic de la aceasta data este pensionara. In data de 18.03.2016 a fost prezentata decizia si angajatorului. In conditiile in care angajatorul si angajata vor sa colaboreze si in continuare, care ar fi procedura corecta si modificarile care trebuie facute in Revisal?
1. Angajata poate cumula pensia in limita de varsta cu salariul?
2. CIM cel existent trebuie incheiat cu o decizie de incetare a CIM (cf. deciziei de pensionare)?
3. Cu ce data trebuie sa fie decizia? De 18.03.2016 (cand am primit eu instiintarea de la angajata si o cerere anexata) sau de 07.03.2016 data deciziei ?
4.Ce fel de contract trebuie facut pentru a fi in continuare angajata legal?(CIM, CONVENTIE CIVILA???)
5.Poate lucra si cu o norma de 8 ore/zi de la data de 19.03.2015?
6..Contractul POATE FI TOT PE O PERIOADA NEDETERMINA? Sau trebuie pe perioada determinata?
7. Ce contributii i se retin in baza noului contract? (CAS, CASS, SOMAJ, FOND GARANTARE, ETC)
8.Ce obligatii ii revin angajatorului si angajatei in baza noului contract care va fi facut? Aici ma refer in legatura cu casa de pensii, trebuie anuntata intr-un fel de pensionara sau de angajator?
9. Cum se va opera in revisal toate acestea?
Va multumesc.
Buna ziua. Am o nelamurine in legatura cu taxa hoteliera care s-a modificat incepand cu 01.01.2012 in Suceava de la cota de 3% la cota de 1%. Eu nu am stiut de acest lucru si abia acum am aflat ca s-a modificat (in octombrie 2012). Problema e k toate facturile pe care le-am facut sunt cu cota de 3% din valoarea serviciului de cazare fara TVA 9%. Exemplul urmator este cum inregistrez eu o factura de cazare de 110lei: 4111=7042 98.21
4427 8.84
4467 2.95 (cota 3%).
Acum problema e ca am declarat o taxa mai mare decat trebuia, care a generat si diminuarea tva de 9% si valoarea cazarii. Cum inregistrez acum in luna octombrie majorarea tva , majorarea cazarii si diminuarea taxei hoteliere????:">
Eu m-am gandit sa fac : 635=4423 pt tva , 635=4467 cu suma negativa a taxei hoteliere, iar pt cazare cum inregistrez 7042????
Discuție cod COR
buna ziua. am o persoana care este angajata in firma pe functia de bucatar, ea avand o diploma de la ajofm de la un curs sustinut de acestia de 3 luni. sefa mea nu mai vrea sa ii ia in considerare aceasta diploma si cu care a angajat-o contabila care a fost inainte, si vrea sa ii miscoreze salariul si functia ca ajutor de bucatar. Ajutor de bucatar nu are un cod COR, eu am gasit functia de lucrator in bucatarie 913203. ce pot face in situatia asta? ii schimb functia si salariul sau nu este corect?