avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra25

Activitate alexandra25

Discuție Concedieri
Firma la care lucrez nu a mai platit salariile angajatilor de 3 luni de zile, invocand lipsa fondurilor. Din acelasi motiv au inceput si concedierile. Acestea se realizeaza prin semnarea unui contract cu acordul ambelor parti. Intrebarea mea este dpdv legal cate luni pot intarzia plata salariilor? Cei care au fost concediati mai au garantia ca vor primi salariile neacordate? Dar cei care urmeaza sa semneze astfel de contracte pot solicita introducerea unei clauze prin care firma se obliga la plata salariilor restante? (firma nu ofera salarii compensatorii)
Multumesc
Am sa studiez mai in detaliu informatiile pe care mi le-ati trimis si am sa incerc sa rezolv lucrurile pe cale amiabila, iar daca asta nu va fi o solutie va trebui sa ma interesez cum pot proceda in termeni legali sa ii silesc sa faca ceea ce trebuia de la bun inceput. La urma urmei este in beneficiul ambelor parti.

Va multumesc din nou!
Multumesc mult pentru raspuns.

In cazul in care cei de la firma nu doresc sa faca un astfel de contract de cesiune, ce alte optiuni as mai avea?
Am realizat pentru un supermarket cateva elemente de grafica. Serviciile mi-au fost platite doar o parte si nu s-a incheiat nici un fel de contract de colaborare.

In urma unei intelegeri verbale am cazut de comun acord ca in urma finisarii graficii sa primesc o copie a originalelor. Ulterior mi s-a refuzat acest lucru sub pretextul ca acestea ar fi apartinand in momentul de fata firmei, iar eu nu am nici un drept asupra lor. Cerandu-le un contract in acest sens, am fost refuzata. In momentul de fata am recreat logo-ul (creatie originala, proprie) si l-am inregistrat pentru copyright.

Cum ar trebui sa fie intocmit acest contract de colaborare si cum ar trebui sa procedez mai departe?