avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelamuresan

Activitate mihaelamuresan

Buna ziua. In cazul incetarii CIM conform art 65 al 1 codul muncii, care sunt restrictiile pentru angajator in ce priveste angajarea ulterioara a unei persoane pe aceeasi functie. Va multumesc
Buna ziua. Societatea noastra livreaza produse de patiserie catre alte societati pe baza de aviz de insotire a marfii. La sfarsitul lunii se intocmeste factura fiscala. Este legala aceasta metoda? deoarece cunosc firme la care s-au dat amenzi pt acest lucru si acum emit direct facturi.
Va multumesc.
Buna ziua. Ar putea cineva sa ma lamureasaca cu o problema? Vanzatoarele sunt obligate sa poarte in piept ecusoane cu numele ? Care este ( daca exista ) actul normativ care reglementeaza acest lucru. Va multumesc.
Buna ziua. Ecotaxa de 0.1 lei/buc aplicata pungilor si sacoselor pt cumparaturi este platita doar de operatorul economic care introduce prima data spre distribuire aceste pungi? Firma noastra are marfa in magazin ( pungi ) pentru care noi am platit furnizorului ecotaxa.
Noi avem obligatia sa o platim la Fondul de Mediu?
Buna ziua. O firma care are ca obiect de activitate prelucrare si conservare carne prepara CARNATI SI MICI din materia prima a clientului. La facturare, prestarea de seviciu cu ce procent de tva se calculeaza: 9% sau 24%?

Va multumesc
Răspuns la discuția Achizitii in valuta
Multumesc. Achizitia se face de la o persoana juridica din Germania.
Buna ziua.
Am dori sa cumparam pe firma, din Germania, o masina in valoare de 5000 eur. Se poate face plata cash?
Va multumesc.
Răspuns la discuția PROFESIA MEDIATOR
scuze.... am gresit titlul.... profesia de formator ma intereseaza ....
Buna ziua. As dori sa stiu daca orice societate comerciala poate angaja persoane pe postul de FORMATOR - RESURSE UMANE.
Va multumesc
Buna ziua
As dori , daca se poate sa ma ajutati cu o problema.
Una dintre angajatele firmei noastre are contractul de munca suspendat pentru ingrijire copil pana la data de 07.08.2014. Angajata nu mai doreste reintoarcerea la munca si solicita somaj. Cum ar trebui sa procedez? Nu stiu ce acte trebuie sa intocmesc. Ar trebui sa se intoarca cu o luna mai repede, deoarece sotul trebuie sa beneficieze si el de 1 luna de concediu ingrijire copil ?
Va multumesc.