Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatie port cusoane pentru vanzatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatie port cusoane pentru vanzatoare

Buna ziua. Ar putea cineva sa ma lamureasaca cu o problema? Vanzatoarele sunt obligate sa poarte in piept ecusoane cu numele ? Care este ( daca exista ) actul normativ care reglementeaza acest lucru. Va multumesc.
Actul "normativ" este regulamentul intern al firmei.
1. Ordinul nr. 976 din 16/12/1998, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 268 din 11/06/1999 pentru aprobarea Normelor de igienă privind producţia, prelucrarea, depozitarea, păstrarea, transportul şi desfacerea alimentelor

art.64 Vânzătorul ambulant va purta echipamentul de protecţie a alimentelor şi ecuson.

2. Solicitările oricărui organ de control in acest sens, trebuie să fie făcute cu indicarea exactă a bazei legale.

3. Obligativitatea purtarii ecusonului de catre salariati este stabilita la nivel de unitate, de regula, prin Regulamentul Intern.