avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate marina-maria

Activitate marina-maria

Multumesc!
Buna ziua,
Un angajat a fost in concediu de odihna in perioada 01.06.2020-12.06.2020. Cu cateva zile inainte de terminarea CO angajatul a fost contactat telefonic de societate, dar nu a raspuns. In data de 12.06.2020 societatea a primit din partea angajatului o cerere de incetare contract in baza art. 55 lit b cu data de 05.06.2020. Cererea a fost trimisa in data de 12.06.2010 dupa ce persoana responsabila de RU si-a terminat programul. In aceasta situatie, angajatorul poate inceta contractul cu data de 05.06.2020 asa cum doreste angajatul, avand in vedere ca transmiterea in Revisal trebuie facuta in data de 15.06.2020 ?
Daca masina este imatriculata pe numela meu, sotului ii trebuie Procura sa poata circula cu masina respectiva?
Multumesc!
Buna ziua,
Cat timp este valabil un certificat fiscal pentru cumpararea unei masini SH? Data contractului de vanzare - cumparare va fi 28 - 29 mai 2013. La un birou de acte auto mi-au spus ca e valabil 30 de zile de la data emiterii, iar pe internet am gasit ca este valabil doar pe luna in curs. In cazul de fata daca se elibereaza certificatul pe 29 mai, eu sunt obligata sa termin cu inmatricularea masinii pe numele meu pana pe 31 mai 2013?
Va multumesc!
Multumesc pt raspuns!
Buna ziua!
Vreau sa incep o afacere de import alimente din Moldova, pe care sa le vand prin SRL-ul meu, sau ca PFA. Pot eu cumpara marfa pe factura, sa o aduc in tara fara probleme si sa vand aici? LEGAL? De ce acte as avea nevoie?
Va multumesc!
Buna ziua,
Pentru a importa marfa din Republica Moldova am nevoie de acea autorizatie de importator, dar pe cererea de autorizatie se cer datele contractului de importare. Eu nu am un astfel de contract, vreau sa merg la moldoveni, sa cumpar marfa (alimente, tigari) pe factura si sa le pot vinde aici. Puteti sa ma invatati ce anume am de facut ca PFA?
Va multumesc!
Va multumesc!
Cate zile este valabila declaratia de renuntare la succesiune eliberata de consulat la noi in tara?