avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate claudiarotar

Activitate claudiarotar

Buna ziua,


Pentru o angajata din iunie 2012 care a intrat in concediu prenatal ce contributii datoram pe perioada concediului de maternitate de 126 zile??? angajat/angajator??? am inteles ca 10,5% CAS si altceva??
Răspuns la discuția spor doctorat 2012
Consider ca nu aveti acest drept. “(2) Compensaţiile tranzitorii se pot acorda doar persoanelor care la data de 31 decembrie 2010 beneficiau de sporurile pentru care se acordă aceste compensaţii. Prin contractele de muncă încheiate după intrarea în vigoare a prezentei legi nu pot fi stabilite compensaţii tranzitorii.”;

In acelaşi act normativ ( Legea nr. 63/2011 ) prin metodologia de calcul a salariilor personalului didactic, prevăzută la Art. 13 Capitolul I din Anexa nr. 5, este menţionată data de 31.12.2009 ca dată de referinţă pentru acordarea sporului pentru titlul ştiinţific de doctor,

Nu are legatura ca sunteti personal nou incadrat.
Răspuns la discuția spor doctorat 2012
Domnul XXXXXXXX s-a angajat în cadrul Universităţii ZZZZZZZZZ la data de 01.10.2012, în calitate de titular, în baza unui contract individual de muncă încheiat pe durată nedeterminată, pe post de lector universitar.

La angajare, prin contractul individual de muncă, nu s-a stabilit acordarea compensaţiei tranzitorii aferentă sporului pentru titlul ştiinţific de doctor, acest lucru având la bază următoarele: Prevederile Art. 11 alin. (2) Capitolul I din Anexa nr. 5 la Legea nr. 63/2011 privind încadrarea şi salarizarea în anul 2011 a personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământ, aplicabilă şi în anul 2012, conform cărora:

“(2) Compensaţiile tranzitorii se pot acorda doar persoanelor care la data de 31 decembrie 2010 beneficiau de sporurile pentru care se acordă aceste compensaţii. Prin contractele de muncă încheiate după intrarea în vigoare a prezentei legi nu pot fi stabilite compensaţii tranzitorii.”;

In acelaşi act normativ ( Legea nr. 63/2011 ) prin metodologia de calcul a salariilor personalului didactic, prevăzută la Art. 13 Capitolul I din Anexa nr. 5, este menţionată data de 31.12.2009 ca dată de referinţă pentru acordarea sporului pentru titlul ştiinţific de doctor, dată la care domnul XXXXX beneficia de acest spor la Universitatea GAMMA.


Din carnetul de muncă a rezultat faptul că domnului XXXXXX i s-a acordat sporul pentru titlul ştiinţific de doctor incepand cu data de 01.04.2007 (la obtinerea titlului de doctor), de către Universitatea GAMMA (angajare din 01.10.1998 - 20.02.2010), iar prin adeverinţa nr. 08/09.11.2012, eliberată de LICEUL kkk, rezultă faptul că i s-a acordat acest spor şi la Liceu (angajare 21.02.2010 – 30.09.2012 incetare contract) pana a venit la noi la univ. i-am incheiat "un contract de munca" NOU, prin acesta neputandu-se stabili compensatia tranzitorie.


Având în vedere cele de mai sus vă rog să-mi dati un raspuns daca Universitatea noastra ZZZZZZZZZZ n baza acestui contract poate acorda sau nu compensatie tranzitorie domnului in cauza.
Buna ziua,


Spuneti-mi va rog, am o cerere de suspendare respinsa de instanta...si pe rol am si cerere de anulare a pv ...
Daca platesc creanta si dobanzile acum,dupa ce mi s-a respins suspendarea (in sensul de nu mai plati penalitati in continuare...) actiunea in anularea actului nu ramane fara obiect, nu??? eu asa inteleg...daca voi castiga procesul la final creanta achitata imi va fi restituita ....
Răspuns la discuția PRET NEOBISNUIT DE SCAZUT
De acord dar considerati ca pot cere aceste lucruri fiind o achizitie directa??
Si apoi etapele sunt de 3000 lei *3...de acesti bani pot trimite o persoana care sa stea cateva ore in cei trei ani de contract (desi este de verificat financiar un an calendaristic) sa plateasca transportuil si cazarea ....sa fie la limita cu banii, pot sa nu aiba profit...nu??? Deci raspunsul lor poate sa ie si de acest gen nu?? ca nu le trb profit..
Răspuns la discuția PRET NEOBISNUIT DE SCAZUT
Este vb de un contract de servicii...un serviciu prestat in 3 etape pentru care a ofertat foarte putin comparativ cu voumul de munca..si deplasare...cazare..etc...
totodata mentionez ca nu-mi doresc contestatii sau vreun control sa considere ca am restrictionat cumva participarea...deci ce fac??
Nu am prevazute nr. de ore, sau alte puncte de sprijin ....le-as cere la toti clarificari pe tema asta sa vad fiecare cum si-a normat munca ..ce sa cer??? o sa mi se raspunda ca astea sunt tarifele lor...

[Editat - timp de 30 de minute dupa ce ati postat un mesaj aveti posibilitatea sa il completati / corectati folosind butonul Editeaza, evitati va rog mesajele consecutive in acest interval. Multumesc]
Ce pot face in cazul unei achizitii directe....am patru ofertanti, iar unul dintre ei a prezentat un pret neobisnuit de scazut....criteriul de atribuire e pretul cel mai scazut (e o achizitie pe un proiect). Achizitia directa nu e procedura...as putea sa cer clarificari ref. la pret sau sa-l descalific cumva?? deoarece pretul nu e deloc realist..
Ce ma sfatuiti sa fac??
Buna ziua,


Momentan sunt in cele 30 de zile pentru formularea unei contestatii cf. 554/2004. Trebuie sa astept raspunsul la contestatie sau pot introduce actiune in instanta pentru suspendare??? e prematura aceasta masura??

Penalitatile o sa curga din prima zi dupa cele 30 de zile nu?? daca nu obtin suspendarea pana atunci??...cum sa procedez??

Discuție CODUL FISCAL
Buna ziua,


Sunt o intreprindere individuala cu act de proiectare.
Am prestat cateva servicii de proiectare catre o SA, carei nu i-am emis facturi pe motivul ca nu au bani sa-mi plateasca.
Acum doresc sa emit facturile (4 in speta) ...spuneti-mi daca risc vreo amenda dat fiind faptul ca nu le-am emis la momentul respectiv...(doua prestari de servicii sunt din 2011). Mentionez ca nu sunt platitor de TVA.
Buna seara,

Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ...
In cadrul unei documentatii de atribuire nepostata pe SEAP, dar este o achizitie pe fonduri europene...am gresit codul CPV...39522530 ...l-am trecut fara extensie...Mentionez ca aceasta clasa are doar extensia 1, adica 39522530-1 (reprezinta corturi)...ce sa fac acum?? sper ca nu se anuleza licitatia ...
Am dat anunt in ziar...pe site-ul finantatorului...am incheiat contractul ...
Ce ma sfatuiti sa fac??