avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate fotoman

Activitate fotoman

buna ziua,

mai am cateva nelamuriri, pentru planul de amortizare nu am gasit un formular decat in format electronic xcel, in ce forma trebuie prezentat la control? De asemenea nu am gasit decat fisa de cont pentru operatiuni diverse, nu pare acelas lucru, gresec?
va trebui sa depun si 392 rectificativa?
Am un PFA in sistem real, Ce imi ramane de facut acum? Cum trebuia sa inregistrez achizitia si sa calculez amortizarea? Pot depune o declaratie rectificativa?
Buna ziua,

Am un PFA neplatitor de TVA Daca am trecut o achizitie in valuare de 6300 de lei la cheltuieli ce pot face sa corectez situatia? din cate am inteles impozitul este 3% din incasari, mai conteaza cheltuielile sau amortizarea?
Sunt PFA din noiembrie 2011, pana in mai 2012 am fost si somer, nu am depasit valoare indemnizatiei, pana in prezent nu am platit deloc CAS. Pana am terminat perioada de somaj am inteles ca nu trebuie, apoi am tot amanat sa ajung pe la casa de asigurari. Stiu ca in prezent CAS se plateste la Fisc. Ce ar trebui sa fac in continuare ? Risc vreo sanctiune ?
Răspuns la discuția Tranformare PFA in SRL
ce anume nu se poate ? sa functionez asa sau sa transform PFA in SRL ?
Eu sunt in curs de inmatriculare cu o masina, rovinieta am platit-o cu numere de anglia pe masina, am scos 3 randuri de numere rosii, iar acum urmeaza cele negre. Pe chitanta de la rovinieta sunt mentionate atat numarul de inmatriculare cat si seria de sasiu, daca schimbi numerele nu e nici o problema din cate stiu eu, dar daca schimbi masina da. Rovinieta se plateste pe o perioada de timp pentru o masina si daca nu ma insel este trsmisibila la schimbarea proprietarului.
Am un PFA bazat pe activitati fotografice, intentionez sa deschid un studio foto, servicii foto si ceva vanzare de cadouri (nu doar produse de specialitate), intrebarea mea e Pot sa desfasor activitatea de vanzare pe PFA sau trebuie convertit in SRL ?