avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters265634

Activitate ContSters265634

Buna ziua!
Va rog sa ma sprijiniti cu o informatie.
Primaria din orasul meu a amendat un cetatean pentru nerespectarea autorizatiei de constructie si anume nerespectarea retragerii imprejmuirii proprietatii.
Strada, in aceste conditii, neavand minimum x m latime, conform PUZ, PUD sau cum se mai numesc, nu poate intra in planul de asfaltare, fapt care cauzeaza tuturor locuitorilor de pe strada respectiva si de pe cele adiacente, problemele pe care vi le puteti imagina.
Contravenientul a depus plangere contraventionala impotriva primariei.
Locuitorii afectati am aflat ca primaria nu s-a prezentat la procese pentru a-si sustine cauza.
Va rog sa ma indrumati care este legea care prevede obligatia institutiilor statului sa isi apere cauza pana in ultima instanta si la ce autoritati pot reclama acest fapt.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este prevazuta in vreun act normativ vreo limita privind penalitatile care pot fi inscrise intr-un contract de achizitie publica (incheiat intre o autoritate publica si un operator economic).
Va multumesc.
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un model de notificare privind somatia pentru plata salariilor restante. Nu am dat firma in judecata, deci nu exista vreo sentinta judecatoreasca sau altceva de genul acesta, ci este primul pas legal pe care doresc sa-l fac. Nu stiu ce temei legal trebuie sa mentionez in text? CIM, vreun articol anume de lege, Codul Muncii, alta lege ...? Va multumesc.
Răspuns la discuția Amortizare autovehicul firma
va multumesc.
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti in cat timp se amortizeaza un autoturism (pt transportul la-de la serviciu dat in folosinta unui angajat) in contabilitatea firmei. Concret: un autoturism achizitionat de catre firma in iunie 2008 cu 31000 lei (tva inclus) este amortizat, respectiv cu cat poate fi vandut de catre firma?
Multumesc anticipat pentru un raspuns in cel mai scurt timp posibil.
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum pot afla la ce pensie pentru caz de boala am dreptul. Am astm bronsic alergic cronic, deci presupun ca este vorba despre gradul III. Mentionez ca lucrez si contribui la sistemul public de pensii din septembrie 1985 (cu o intrerupere de 11 luni concediu de maternitate, 5 luni concediu fara plata pentru studii si 2 luni perioada intre joburi.)
De asemenea ma intereseaza care este procedura pentru a solicita pensionarea pe caz de boala cu primirea dreptului de a desfasura activitate de cateva ore pe zi (am inteles ca exista aceasta posibilitate, dar nu stiu care este legea care reglementeaza acest lucru ca sa ma pot interesa).
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
O zi buna!