avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate ela77

Activitate ela77

Răspuns la discuția plafonare cas angajat
Multumesc pentru ajutorul acordat, o sa va raspund tot eu, pe speta ridicata de mine am gasit urmatoarea solutie: '' In situatia in care totalul veniturilor prevazute la alin. (1)( cod fiscal art 296) este mai mare decat valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut, contributia individuala de asigurari sociale se calculeaza in limita acestui plafon, PE FIECARE LOC DE REALIZARE A VENITULUI''
Imi permit sa va raspund( sunt doar utilizator), Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mi tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pt care a fost acordat concediul cf art 36 din OUG 1582005
Răspuns la discuția Plafonare cas angajat
Imi permit sa-ti scriu (utilizator_) Am gasit informatii cu privire la intrebarea ta, vezi urmatorul link, sper ca te-a ajutat:
[ link extern ]

[ link extern ]
Răspuns la discuția Concedii medicale angajat
Imi permit sa va raspund( utilizator), Indemnizatia de mternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate cf art 25 din OUH 158/2005
Conform legislatiei plafonarea cas este de 5x2223. Ma confrunt cu urmatoarea speta: Am un detasat in cursul lunii februarie al carui venit este sub plafonul cas( are doar 10 zile lucrate) fapt pt care i-am calculat si retinut cas la venitul brut realizat pt cele 10 zile. Intrebare: Angajatorul de la care s-a detasat imi spune ca trebuia sa-i calculez cas plafonat proportional cu perioada lucrata pt ca CAS -ul calculat de mine , respectiv CAS-ul calculat de el depaseste acest plafon. Este corect sa-i recalculez CAS-ul? si daca da, conform carui articol? Multumesc