Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plafonare cas angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plafonare cas angajat

Conform legislatiei plafonarea cas este de 5x2223. Ma confrunt cu urmatoarea speta: Am un detasat in cursul lunii februarie al carui venit este sub plafonul cas( are doar 10 zile lucrate) fapt pt care i-am calculat si retinut cas la venitul brut realizat pt cele 10 zile. Intrebare: Angajatorul de la care s-a detasat imi spune ca trebuia sa-i calculez cas plafonat proportional cu perioada lucrata pt ca CAS -ul calculat de mine , respectiv CAS-ul calculat de el depaseste acest plafon. Este corect sa-i recalculez CAS-ul? si daca da, conform carui articol? Multumesc
Multumesc pentru ajutorul acordat, o sa va raspund tot eu, pe speta ridicata de mine am gasit urmatoarea solutie: '' In situatia in care totalul veniturilor prevazute la alin. (1)( cod fiscal art 296) este mai mare decat valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut, contributia individuala de asigurari sociale se calculeaza in limita acestui plafon, PE FIECARE LOC DE REALIZARE A VENITULUI''