avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate tagore

Activitate tagore

Răspuns la discuția casatoria cu un cetatean strain
in cazul in care te vei casatori cu un cetatean strain non comunitar, acesta va trebui sa se intoarca in tara sa, pentru a solicita viza de lunga sedere ( intrebati la ambasada romanieie din tara sa de origine care sunt actele necesare in vederea obtineriii vizei). sotul meu a obtinut in 30 de zile.bafta!
Sunt casatorita cu un cetatean strain de 6 luni. Am depus ieri actele in vederea prelungirii dreptului de sedere ( pentru prima data) si mi s-a spus ca trebuie sa caut un traducator, pe care sa -l platesc eu si sa-l aduc la sediul lor, pentru interviul la care vom fi supusi( pentru a se stabili daca e o casatorie de convenienta sau nu). Am intrebat daca asa se procedeaza fiindca legea nu spune asta si mi-a spus ca iti arat eu legea si ca daca vrea viza sa ma conformez. Exista o lege care reglementeaza acest lucru? un alt temei juridic? Si daca nu exista traducator care sa accepte sa vina la aps, daca o persoana nu are bani ( dat fiind ca sunt foarte scumpi), ce se intampla?

In plus inconsecventa in declaratii, unul dintre motivele pentru care pot declara o casatorie de convenienta , le ofera o marja de apreciere destul de larga. Suntem la mana lor.

va rog sa ma ajutati .

multumesc
Sunt casatorita cu un cetatean strain si as dori sa fie administrator la societatea mea ( srl). Mentionez ca se afla legal in romania si urmeaza sa depuna actele pentru permisul de sedere temporara. Din 2007 nu mai este nevoie de permis de munca pentru strainii casatoriti cu cetateni straini. deci, care sunt conditiile in care un cetatean strain poate fi angajat ca administrator al unei societati in Romania? ce demersuri trebuie sa fac? Trebuie o declaratie autentificata la notar?

multumesc
Sunt casatorita cu un cetatean strain si as dori sa fie administrator la societatea mea ( srl). Mentionez ca se afla legal in romania si urmeaza sa depuna actele pentru permisul de sedere temporara. Din 2007 nu mai este nevoie de permis de munca pentru strainii casatoriti cu cetateni straini. deci, care sunt conditiile in care un cetatean strain poate fi angajat ca administrator al unei societati in Romania? ce demersuri trebuie sa fac? Trebuie o declaratie autentificata la notar?

multumesc
Sunt casatorita cu un cetatean strain si as dori sa fie administrator la societatea mea ( srl). Mentionez ca se afla legal in romania si urmeaza sa depuna actele pentru permisul de sedere temporara. Din 2007 nu mai este nevoie de permis de munca pentru strainii casatoriti cu cetateni straini. deci, care sunt conditiile in care un cetatean strain poate fi angajat ca administrator al unei societati in Romania? ce demersuri trebuie sa fac? Trebuie o declaratie autentificata la notar?

multumesc