avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate liviu9a

Activitate liviu9a

imi cer scuze nu am fost suficient de explicit
cazul concret:
am 3 ani si 6 luni din care am facut 1an jumatate (pt inselaciune) ... se poate schimba cu amenda sau control judiciar ?
se poate comuta pedeapsa cu amenda sau control judiciar la o sentinta in executare?
domnule avocat .... articolul 6 din ncpp
"ART. 6
Non bis in idem
Nicio persoană nu poate fi urmărită sau judecată pentru săvârşirea unei infracţiuni atunci când faţă de acea persoană s-a pronunţat anterior o hotărâre penală definitivă cu privire la aceeaşi faptă, chiar şi sub altă încadrare juridică."

"Principiul -non bis in idem- ( nu de două ori pe acelaşi) este unul de aplicaţie generală. Potrivit acestui principiu o faptă săvîrşită cu vinovăţie de către o perosoană nu poate fi sancţionată de două ori."

nu vreau sa fiu rejudecat .... intrebam daca nu pot face o cerere de redozare a pedepsei ...
de recalculare in functie de noul cod penal ....
ca principiu .... pt unu care a inselat si a primit 10 ani se scade la 5 ani (jumate) ...
a scazut pedeapsa cu 1/3 in noul cod fata de cel vechi ... pentru ceilalti nu se recalculeaza nimic?
comisiile facute in baza HG nr. 836/2013 nu ar trebui sa se ocupe de asta? conf. art 4 din HG 836/2013

"Art. 4
(1) Comisiile de evaluare indeplinesc urmatoarele sarcini:
a) analizeaza dosarele persoanelor care se afla in executarea pedepselor privative de libertate si ale persoanelor condamnate aflate in centrele de retinere si arestare preventiva. Fac obiectul analizei si documentarele penale ale persoanelor aflate in intreruperea executarii pedepselor sau masurilor educative, ale persoanelor evadate si ale celor transferate temporar pentru punerea la dispozitia autoritatilor judiciare ale altor state, in temeiul Legii nr. 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala, republicata;
b) verifica, pentru fiecare persoana, cuantumul si stadiul executarii fiecarei pedepse;
c) identifica situatiile condamnatilor pentru fapte dezincriminate potrivit legii noi si situatiile care pot fi de natura sa atraga aplicarea legii penale mai favorabile incepand cu data intrarii in vigoare a actelor normative prevazute la art. 1;
d) identifica orice alte date, informatii si situatii pe care le considera relevante pentru aplicarea legii penale mai favorabile.
(2) Pentru fiecare persoana privata de libertate comisiile intocmesc fise individuale care cuprind rezultatul verificarilor prevazute la alin. (1) lit. b)-d). "
Sa redus pedeapsa cu o treime fata de vechiul cod penal.
daca fac cerere de reducere (recalculare) a pedepsei, din cat am 3ani 6luni, nu mi se reduce si mie o treime din pedeapsa adica 14luni ?
sa redus pedeapsa cu o treime fata de vechiul cod penal.
daca fac cerere de reducere (recalculare) a pedepsei. din cat am 3ani 6luni, nu mi se reduce si mie o treime adica 14luni ?

nu stie nimeni?
sa redus pedeapsa cu o treime fata de vechiul cod penal.
daca fac cerere de reducere (recalculare) a pedepsei. din cat am 3ani 6luni, nu mi se reduce si mie o treime adica 14luni ?
reducerea pedepsei in noul cod penal ....
cum sa fac o cerere de recalculare a pedepsei? pt ca sa redus pedeapsa la inselaciune
Răspuns la discuția Cerere de recalculare a pedepsei
am primit 3 ani si 6 luni pt inselaciune din care am executat 1 an si 3luni ...
as dori sa stiu care e procedura dupa noul cod penal ....
ce tre sa contina cererea , unde se depune etc ?
am primit 3 ani si 6 luni pt inselaciune din care am executat 1 an si 3luni ...
as dori sa stiu care e procedura dupa noul cod penal ....
ce tre sa contina cererea , unde se depune etc ?