Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se face contestatia la mandatul de executare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se face contestatia la mandatul de executare

am primit 3 ani si 6 luni pt inselaciune din care am executat 1 an si 3luni ...
as dori sa stiu care e procedura dupa noul cod penal ....
ce tre sa contina cererea , unde se depune etc ?
Cererea trebuie sa contina in primul rand motivele contestatiei,si ar trebui adresata la instanta care a emis sentinta sau instanta apropiata locului de detinere.
Problema este daca aveti motive destul de intemeiate ca sa formulati o astfel de cerere.
reducerea pedepsei in noul cod penal ....
cum sa fac o cerere de recalculare a pedepsei? pt ca sa redus pedeapsa la inselaciune
Pai s-a redus,insa maximul e de 5 ani in noul cod penal,dvs sunteti condamnat 3 ani si 6 luni,adik sub maxim,deci nu beneficiati de nimic in opinia mea.o contestatie ar fi inutila in cazul dvs
sa redus pedeapsa cu o treime fata de vechiul cod penal.
daca fac cerere de reducere (recalculare) a pedepsei. din cat am 3ani 6luni, nu mi se reduce si mie o treime adica 14luni ?
sa redus pedeapsa cu o treime fata de vechiul cod penal.
daca fac cerere de reducere (recalculare) a pedepsei. din cat am 3ani 6luni, nu mi se reduce si mie o treime adica 14luni ?

nu stie nimeni?