avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se face contestatia la mandatul de executare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se face contestatia la mandatul de executare

am primit 3 ani si 6 luni pt inselaciune din care am executat 1 an si 3luni ...
as dori sa stiu care e procedura dupa noul cod penal ....
ce tre sa contina cererea , unde se depune etc ?
Cel mai recent răspuns: liviu9a , utilizator 20:33, 3 Februarie 2014
Cererea trebuie sa contina in primul rand motivele contestatiei,si ar trebui adresata la instanta care a emis sentinta sau instanta apropiata locului de detinere.
Problema este daca aveti motive destul de intemeiate ca sa formulati o astfel de cerere.
reducerea pedepsei in noul cod penal ....
cum sa fac o cerere de recalculare a pedepsei? pt ca sa redus pedeapsa la inselaciune
Pai s-a redus,insa maximul e de 5 ani in noul cod penal,dvs sunteti condamnat 3 ani si 6 luni,adik sub maxim,deci nu beneficiati de nimic in opinia mea.o contestatie ar fi inutila in cazul dvs
sa redus pedeapsa cu o treime fata de vechiul cod penal.
daca fac cerere de reducere (recalculare) a pedepsei. din cat am 3ani 6luni, nu mi se reduce si mie o treime adica 14luni ?
sa redus pedeapsa cu o treime fata de vechiul cod penal.
daca fac cerere de reducere (recalculare) a pedepsei. din cat am 3ani 6luni, nu mi se reduce si mie o treime adica 14luni ?

nu stie nimeni?

Alte discuții în legătură

Noul cod penal teona11 teona11 ati vazut pe site-ul ministerului ca se cauta o persoana pentru proiectul \"legea mai favorabila\" din noul cod penal? ce credeti, intra sau nu la 1 octombrie ... (vezi toată discuția)
Modificare condamnare noul cod penal dorincru dorincru buna ziua, as vrea sa stiu daca o data cu intrarea in vigoare a noului cod penal, pentru infractiunea de violare de domiciliu, art 192 , al 2, o persoana care ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de noul cod penal din februarie 2014? eveline22 eveline22 sunt condamnata 3ani cu executare pt furt calificat,dc se da acest decret eu beneficiez dc inca sunt in libertate ?cu toate ca sunt primar nu mai am nimic la ... (vezi toată discuția)