avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate malena321

Activitate malena321

Răspuns la discuția Intrebare mostenire
BUn.Si atunci cum as putea preveni eventualele probleme? Nu este vorba de o avere colosala,sa nu se inteleaga gresit,dimpotriva. un ap. de 12 mp am reusit sa scot. ca valoare dintrun mormalau de gunoaie ce avea mama in proprietate plus alte probleme mai are si cu pensia pt care tot eu ma iau la cearta cu toate lumea de ani de zile.Deci ii servesc drepturile si incerc sai fac numai bine.Cand am zis ca numa probleme am avut cu spitalul nu intamplator am zis si nici fara suport.Este putred totul si cu sora si fara ea.Si chiar nu mai stiu cum sa fac sa fie bine.Am fost in audiente de la pol pana la la directori de pensii.Unii sau ascuns altii au sarit in ajutor.Si separe ca tot eu voi cadea de p**** :(
Răspuns la discuția Intrebare mostenire
Multumesc pt. raspunsuri:)
Răspuns la discuția Intrebare mostenire
1.Prin instanta am fost numita prima oara tutore actul a fost finalizat adica" nu se mai poate ataca" e definitiva,autoritatea tutelara m-ia eliberat api alt exemplar pe baza hotararii judecatoreasca ca eu sant tutore + instrainare de locuinta.
Cum am zis am facut totul legal,altfel nu faceam nimic+ nu ma asteptam ca sora sa vina ulterior.Nu asta a fost scopul meu s-o dezmostenesc intrun fell sau altul,ci am banuit spitalul ca ar avea vreun interes ,prea multe probleme am avut din cauza lor.Intrun final sa dovedit ca sora a fost din umbra fapt comfirmat de ea,eu asta nu am stiut pana in prezent.
2.Mama este sub interdictie,ma intreb ulterior fara discernamant adica fara drept de semnat acte nu se mai poate face nici Uzofruct,contract de intretinere?Nu mi se pare corect dupa 18 ani sa ma trezesc in asa situatie .Mai ales daca tot nu ajuta cu nimic macar sa astepte in liniste pana cand este cazul.
O propunere am de gand sai fac sorei.S-o ia la ea pe mama si so ingrijeasca si ea .Daca refuza s-o ingrijeasca sa-mi dea semnatura ei de fata cu un avocat.Lucru pe care nu o sa vrea,am mai incercat sa-i cer ajutor dar a refuzat cu ani in urma.
Nu-mi vine sa cred in ce situatie am ajuns.....
Răspuns la discuția Intrebare mostenire
Sora mea era minora de acea a trebuit sa renunte la ea mama noastra ca ea sa poata pleca din tara.Nu am acte despre asta doar stiu ca a fost un proces.Tutela stie ca am vandut casa cu acordul lor am facut ( totul este legal ) si si ca am cumparat alta din acei bani.
Am inteles ca pot sa deschid io un proces ca sa ajute si ea la ingrijirea ei? Ar fi binevit si ajutorul sorei nu de alta.
Multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția Intrebare mostenire
Salut
Am si eu o problema legat de mostenire " prematura" .Prematura pentru ca mama mea inca traieste doar ca sora mea dupa 18 ani a aparut din strainatate si isi cere drepturile de pe acuma. Miezul problemei este ca mama noastra sufera de o boala psihica ( paranoida cu forme agresive ), prin urmare a fost internata intrun spital de psihiatrie timp de 8 ani ,intre timp am fost numita tutore si cu toate drepturile de ai menaja averea mamei. Am vandut casa mamei si am cumparat una noua locuibila fata de cel vechi in care va urma sa locuiasca mama dupe externare in toamna. Casa noua am cumparat deja pe numele meu ca ea sa poata sta linistita cat traieste .Intrebarea mea ar fi ca sora cea din strainatate dupa atatia ani de plecare fara a acorda un ajutor mamei iar eu fiin tutore mai are vreun drept asupra unei mosteniri acuma sau mai tarziu? Si inca ceva,sora mea cand a plecat din tara mama noastra a trebuit sa renunte la ea prin judecatorie si a acordat tutela unei alte persoane din strainatate,adica a renuntat la copilul ei pe vremea acea .Mai are vreun drept de mostenire cu toate astea?
Este mult si complicat dar vas ramane recunoscatoare pt un raspuns.
Multumesc pt promtitudine.Da am luat un avocat cu mine + iam zis la client ca nu accept nici un act pt semnare pana nu imi vireaza banii intrun cont.Cand a sosit banni in contul meu semnez ce doreste.Intrun final sa amanat pe maine,din cauza unor probleme din partea mea legat de acte.Sau voi numara banii la o banca si se va stampila plicul iar la notar am sal cer inainte plicul stampilat si apoi semnez ,evident cu avocata de fata.Oricum timpul joaca pe mana mea.

Multumesc pt sfaturi.
da este trecut si suma in precontract care ar urma platita chiar maine la un notar ales de client.
precontractul nu a fost facut la notar.
Multumesc pt reply si informatii
am si eu o dilema cu acest precontract.Eu sunt vinzatorul si am facut un precontract dar scrisa cu mana in care am primit un avans de 1000 eu.In precontractul acesta nu a fost trecut un termen,cam cat ar trebui sa astept pentru potentialul cumparator? am inteles ca si asa are o valoare de 30 de zile in cazuri de astea. nu sa trecut nici un nr de bulitin or cod numeric al cumparatorului ,doar al meu si al martorului. ar trebui sami fie frica ca e o capcana al mafiei imobiliarei? Mieste teama si nu am incredere in persoana respectiva si nici de notarul public la cine va vrea sa facem finalizarea cintractului .Unde si cum as putea afla daca nu are legatura cu mafia imobiliara din Oradea?
Va multumesc pt orice ajutor si sfat.