avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate BENNY82

Activitate BENNY82

Am permisul retinut pentru conducere sub influenta alcoolului (0,65 in sange) si dosarul este in cercetare la politie. Am inteles ca pana la finalizarea cercetarilor si a anchetei pot face un memoriu catre seful politiei prin care sa solicit redarea dreptului de a conduce. Nu stiu cum sa redactez acest memoriu si ce trebuie sa contina. Ma poate cineva ajuta?
Am permisul retinut pentru conducere sub influenta alcoolului (0,65 in sange) si dosarul este in cercetare la politie. Am inteles ca pana la finalizarea cercetarilor si a anchetei pot face un memoriu catre seful politiei prin care sa solicit redarea dreptului de a conduce. Nu stiu cum sa redactez acest memoriu si ce trebuie sa contina. Ma poate cineva ajuta?
I-mi cer scuze, nu am stiut
SUNT INTR-O SITUATIE DELICATA. AM BAUT M-AM URCAT LA VOLAN SI AM INTRAT INTR-UN SANT CU MASINA. SUNT SINGURA VICTIMA , NU SUNT PAGUBE MATERIALE IN AFARA DE MASINA. ASTA SE INTAMPLA IN MARTIE 2008. DEOARECE AM FAOST IN COMA SI IN STARE DE INCONSTIENTA DIN CAUZA LOVITURILOR (NU DIN CAUZA ALCOOLULUI) NU MI S-AU PUTUT RECOLTA PROBE DE SANGE IMEDIAT DUPA ACCIDENT. 1 PROBA S-A LUAT LA 1 ORA JUMATATE DE LA PRODUCEREA ACCIDENTULUI SI A IESIT 0,65 SI A 2 LA O ORA DUPA PRIMA, 0,55. AM INTELES CA TREBUIE FACUT UN CALCUL RETROACTIV LA MINA MIN0VICI. EU NU AM CERUT ACEST CALCUL SI POLITIA RUTIERA MI-A ZIS CA NU AU TRIMIS DOSARUL LA RECALCULARE PENTRU CA MAI TREBUIE O DECLARATIE. DACA ACEST CALCUL DUREAZA 3 LUNI IAR EU STAU DEJA DE 5 FARA PERMIS SI REZULTATUL VA VENI SUB 0,8 NU IMI BAG UNGHIA IN GAT CA AM TOCIT LA PAPUCI SI ADIDASI TOATA VARA. VA INTREB CE POT FACE IN ACEST CAZ CUM POT SCAPA CU O ALCOOLEMIE SUB 0,8 SI DACA IMI POT LUA PERMISUL INAINTE DE FINALIZAREA DOSARULUI.
Dupa ce am consumat alcool, m-am urcat la volan si m-am rasturnat cu masina intr-un sant. Am fost sigura victima si mi-a iesit o alcoolemie de 0,65 dupa 2 ore si 0.55 la 3 ore de la producerea accidentului. Am inteles ca se face un calcul retroactiv al alcoolemiei. Este el obligatoriu? Cum arata sau ce este acest calcul retroactiv? Pot sa raman fara permis si sa fiu condamnat pentru o infractiune? E posibil ca rezultatul acestui calcul retroactiv sa arate ca in momentul producerii accidentului am avut o alcoolemie mai mare de 0,8 ?
Ce este mai exact acest calcul? Arata ca o functie de gradul 2, ma gandesc.
Pot dovedi ca datorita perfuziilor si nu stiu mai ce mi s-a administrat in spital, alcoolemia a inceput sa scada brusc de la o anumita ora si ca de fapt si de drept alcoolemia era in crestere in momentul producerii acidentului?