avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate batrix

Activitate batrix

Buna ziua

Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie ,daca exista vreo cale pasnica la indemana
intr_o dimineata mi_am gasit masina lovita in parcare .paguba este doar materialá,cca.1500 ron,si nimeni nu stia nimic ce ,cine ,si cand s_a intamplat.Dupa 2 zile mi_a venit ideea ca exista in apropiere un Supermarket care are camere de luat vederi.Am incercat ,si am gasit impreuna cu cei de la magazin ,si am gasit un jeep ,care noaptea la ora 4 si 2 minute a busit masina mea.Am recunoscut masina ,este a unui tanar care locuieste in apropiere,dar nu s_au vazut numerele de inmatriculare.Am aflat numarul tanarului,si l_am sunat sa vina la mine la servici,unde a si venit si a recunoscut in fata mea si a doi colegi fapta.ne-am inteles la o suma pe care o va plati ,si de atunci ,nu mai ridica telefonul si e de negasit.
Ce ma sfatuiti ,sa merg la politie? Dar din pacate imaginile s_au sters di memorie,dar oricum nu se vedea placuta cu nr. de inmatriculare.
Exista vreo rezolvare ?
Răspuns la discuția Operatie in strainatate
Din pacate raport medical din Romania nu pot obtine,caci nu imi da nici un medic,se putea efectua operatia si la noi in tara ,dar prin metode si aparatura mult mai veche.momentan dupa operatia de la Budapesta am o cicatrice de 5 cm..Eu nu cer sa mi se plateasca toata operatia ,doar cat ar fi platit CAS-ul daca ma operam in tara.

ps. am auzit de formularul E126 ,m0ar ajuta la ceva?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Operatie in strainatate
Multumesc pentru raspuns.Insa eu din cauza urgentei ,nu am fost la Casa judeteana de Asigurare.Am efectuat operatia si tratamentul din strainatate,pe care l-am platit din buzunar.
Intrebarea mea este cum pot eu ca persoana fizica sa recuperez macar o parte din bani de la CAS ??
Buna ziua

Va rog sa ma indrumati cu sfaturi pentru urmatorul caz .
Am 40 de ani si din vara, am tot simtit ca obosesc la orice fleac, ca nu am chef de nimic
dormeam zilni cca 12 la 14 oreSotia degeaba imi zicea sa mergem ici colo
sau sa lucram ceva ,nici vorba.La servici acelasi lucru ,aveam randament scazut.
Am fost la doctori ,am facut analize ,am luat medicamente dar nimic.Ma dureau umerii si nu puteam ridica mainile deasupra capului si am observat ca nu mai vad bine.In sfarsit am facut un CT si RMN .Diagnostic tumoare la hipofiza extinsa in mai multecamere ale craniului.Doctorul neurolog a zis ca necesita operatie urgenta si mi-a recomandat un domn dr profesor de la un institut de neurologie din Budapesta.Am vorbit cu cineva acolo care a fost operat la Budapesta ,si acum era foarte sanatos ,ceea ce mi-a dat speranta.
L-am sunat pe dl profesor din Budapestasi si dupa cteva intrebari care le-pus m-a programat urgent.
asa ca dupa cateva zile erem deja pregatit de operatie ,mentionez ca deja eram aproape orb,deoarece tumoarea apasa pe nervul optic.Operatia a fost un succes a doua zi deja mi-am recapatat vederea.si acum sunt mai bine.
Spitalizarea tratamentul si operatia am platit cu ajutorul rudelor prieteni etc.o suma frumusica.
AJutati-ma va rog cum pot recupera macar o parte din bani de la CAS,caci mi se pare incorect sa nu plateasca deoarece de douazeci de ani mi se retine din salar pentru CAS
Buna ziua

Am cumparat o masina adusa din Germania adus in data de 24.05.2011 pe trailer, primul proprietarul adica cel care a adus in tara a scos un rand de nr. rosii in Botosani fara certificat fiscal si care mai sunt valabile 14 zile, eu am vrut ieri sa inregistrez la primarie , la taxe si impozite , dar fara certificatul fiscal de la primul proprietar nu se poate mi s-a spus acolo.
Eu dupa cum stiu impozitul se calculeaza pe luna , masina este aduasa de mai putini de 30 de zile cand a fost adusa in tara si functionarul din primarie nu vrea sa primeasca spre inregistrare actele.
Care este legislatia in vigoare in acest caz ?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția certificat energetic
Multumesc foarte mult.
Buna ziua. Am facut schimb de locuinta si as dori sa se faca transcrierea la notar,nici eu nici celalalt proprietar nu are Certifiucat Energetic.Niciunul dintre noi nu solicitam acest certificat .Exista vreo portita sa efectuam transcrierea fara a ne mai complica cu acest certificat ,si a mai arunca bani pe fereastra.
multumesc anticipat
Răspuns la discuția noua taxa de poluare!!!!!!!!
Buna seara.

Rotsinvest te rog saimi trimiti pe mail ,cew acte ai nevoie pentru o recuperare
de taxa ,si ce garantii oferi.
adresa de mail e ....yohannis72@yahoo.com

multumesc

TAXA E ABUZIVA!!!!!!!!!!!!!!!!:sorry:
Răspuns la discuția taxa poluare
Buna

Am un SMART de 799 cm3,care polueaza 90 grame CO2/km.
La videochatul organizat de Stirile ProTv.ro,Ministrul mediului DAN CARLAN a afirmat clar ca vrea sa se ajunga ca in viitor
masinile sa polueze cat mai putin ,optim ar fi 120gCO2/km.A afirmat clar ca cei ce polueaza sub 120grame CO2/km nu vor plati taxa. La finante in schimb functionarii publici sunt prea putin flexibili la discutii ,ei pur si simplu intoduc datele in calculator si calculeaza .Mi-a calculat 141.78 euro.Nu e asa mult ,dar aruncat degeaba ,pentru cineva care castiga acei bani in 2 saptamani e mult.
Daca nu poluez ,de ce mai platesc ?
consider ca nu e corect deloc!
oare de ce am intrat in Europa ,ca sa fim tot comunisti ???????
Răspuns la discuția taxa poluare
inca ceva:
si RAR-ul ar trebui desfintat,astia inca jumulesc populatia!! In Europa actele emise se fac la orice TUV ,nu trebuie oamenii sa hoinareasca in resedintele de judet ca sa dxea spaga inginerilor care deschid capota ,dar habar nu au ce e sub ea!
RAR jaf pe fata!!!!