Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale cetrtificat fiscal auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

cetrtificat fiscal auto

Buna ziua

Am cumparat o masina adusa din Germania adus in data de 24.05.2011 pe trailer, primul proprietarul adica cel care a adus in tara a scos un rand de nr. rosii in Botosani fara certificat fiscal si care mai sunt valabile 14 zile, eu am vrut ieri sa inregistrez la primarie , la taxe si impozite , dar fara certificatul fiscal de la primul proprietar nu se poate mi s-a spus acolo.
Eu dupa cum stiu impozitul se calculeaza pe luna , masina este aduasa de mai putini de 30 de zile cand a fost adusa in tara si functionarul din primarie nu vrea sa primeasca spre inregistrare actele.
Care este legislatia in vigoare in acest caz ?

Multumesc anticipat
Legislatia in vigoare este Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, actualizata, care prevede faptul ca la instrainarea unui mijloc de transport prin oricare dintre modalitatile prevazute de lege este obligatoriu sa fie achitate toate obligatiile fiscale datorate bugetului local. In cazul dvs., daca persoana care a adus in tara mijlocul de transport l-a detinut in proprietate chiar si o zi trebuie sa va transmita certificat fiscal, fara de care nu puteti inregistra masina la organul fiscal teritorial.