avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate danceform

Activitate danceform

Buna seara,

Am in contractul de munca o clauza de formare profesionala de aprox 1 luna jumatate(15.noi - 30 dec) cu obligativitatea ramanerii 2 ani in aceeasi companie. Intre timp, am nascut si as vrea sa stiu daca, concediul de crestere copil ce urmeaza, se ia in calcul la aceasta speta. Intreb, pentru ca am inteles ca CCC reprezinta atat vechime in munca cat si la locul de munca.

Multumesc!
Răspuns la discuția renuntare la mostenire
Nu sunt de nicio parte, nu am nicio implicare in acest aspect.
Fratele este cel implicat si nu prea stie cum exact sa faca
O sa ii spun sa ia legatura cu un avocat .

Multumesc frumos pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția renuntare la mostenire


Avand in vedere ca nu s-a facut succesiunea la termen , toti posibilii mostenitori ( fiicele defunctei si copii acestora) au renuntat pentru un sigur nepot . A fost o renuntare simpla, fara a fi in favaoarea cuiva anume , dar numai ca unul dintre copii s-a razgandit ulterior .
Asta a fost ceea ce notarul a spus ca e de facut .
Răspuns la discuția renuntare la mostenire
Multumesc mult pentru raspunsuri .

De la deces au trecut 5 ani ( iar actele pentru succesiune s-au depus acum o luna aproximativ )
Toate partile implicate au renuntat in favoarea unui nepot.
In conditiile acestea banuiesc ca nu se mai poate face nimic, nu ?

Multumesc !
Buna ziua ,

In momentul in care se da in fata notarului o declaratie de renuntare la mostenire ( succesiune ) , care este autentificata de catre notar , mai poate fi revocata ?
Fratele meu a dat aceasta declaratie si vrea sa stie daca se mai poate face ceva ( a trecut o saptamana ), daca poate sa o anuleze sau ceva .

Multumesc !
Multumesc frumos pentru raspuns! Mai am o intrebare , pentru dreptul de utilizare a acelui apartament se poate face acesta declaratie ? si daca ar fi , cum trebuie formulata ?
Buna ziua,

Tatal meu vrea sa dea o declaratie sub semnatura privata pentru transfer de proprietate( un apartament ce i-a revenit de la divort ) si nu stie cum ar trebui sa fie formulata aceasta declaratie. Ma puteti ajuta, va rog ?
Răspuns la discuția succesiune pt apartament si teren

Multumesc frumos pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția succesiune pt apartament si teren
Am discutat si cu un avocat , mi-a dat cateva directii , dar intr-un final mi-a spus ca totul se rezuma la un notar.
Mi-a explicat ca exista mai multe forme pt definitivarea acestei situatii respectiv prin renuntare - certificat de mostenitor , la care din cate am inteles ca nu mai este nevoie de succesiune , sau contract de vanzare cumparare.


Multumesc !
Buna ziua,

Am si eu o oarecare problema. Bunica mea a decedat acum 5 ani si nu s-a facut absolut nimik in legatura cu succesiunea sau mostenirea. In viata exista 2 fete ale bunicii ( mama si matusa mea ), ele doua s-au hotarat sa imi dea mie apartamentul defunctei, dar nu stiu de unde sa inceapa. Ideea este ca bunica mea avea un apartament in bucuresti si 5 ha de pamant in alta localitate. Am vb cu 2 notari si mi-au dat informatii diferite . Stiu in mare de ce acte este nevoie , dar nu stiu care este procedura, iar de costuri nimeni nu mi-a dat nici macar o idee.

Multumesc anticipat !