avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate nick58

Activitate nick58

Răspuns la discuția sef santier-studii
Sa inteleg ca nu am unde sa gasec ce studii trebuie sa ai sa ocupi o functie conform : GRUPELOR DE OCUPAŢII :(
Multumesc,
Răspuns la discuția sef santier-studii
Unde este legiferata chestia asta? Inclusiv specialitatea studiilor necesare pt. obtinera unui post de sef de santier. Asa si unul care termina facultatea de chimie alimentara are tot studii superioare. M-am saturat de toti constructorii astia care au aparut dupa 1989 care nu au nicio legatura cu meseria asta,( ma refer la studii de specialitate) dar iti spun ce experirnta au ei in executie#-o. Eu de exemplu nu pot sa profesez ca medic fiindca nu am absolvit medicina, dar la constructii toti se pricepX-(
Răspuns la discuția sef santier-studii
Multumesc pt. raspuns. Dar pe mine ma intereseaza unde se specifica(cadrul legal ) ca sef de santier trebiue sa fie un absolvent al unei facultati de constructii (civle,industriale si agricole), al unei scoli de maistrii in costructii, tehnician constructor ( absolvent de liceu de constructii sau postliceeala). Au aparut firme care au de exemplu in postul de sef de santier pt. lucrari de civile si industriale, absolventi ai facultatilor de utilaj tehnologic, politehnica, etc.X-(. Mai mult apar si in documentele de calificare pt. diverse lucrari de licitatii din bani publici, aspect care nu consider a fi corect. Cred ca acestia ar trebui eliminati de pe piata constructiilor, dar ne trebuie cadrul legal. Multumesc pt. ajutor.
Răspuns la discuția Intocmire testament
Multumesc celor care mi-au raspuns!=D>
Răspuns la discuția Intocmire testament
adutescu a scris:

@nick58
Daca are copii, parintii defunctului nu mai vin la mostenire.
1/4 ia sotia supravietuitoare, 3/4 se impart egal la copii.

Si daca decedatul nu are copii, parintii acestuia ( decedatului ) nu mostenesc nimic din bunurile avute inainte de casatoria acestuia? Multumesc pt. raspuns!
Răspuns la discuția Intocmire testament
Si celelalte 3/4 parti cum se impart intre copiii decedatului ( daca sunt ) si parintii acestuia? Multumesc pt. ajutor.
Răspuns la discuția Intocmire testament
Multumesc pt. raspuns! Daca copilul are un bun dobandit inaintea casatoriei, sotul are drept la mostenire asupra lui?
Răspuns la discuția Intocmire testament
Ma ajuta cineva cu un raspuns?:">
Răspuns la discuția Intocmire testament
Propietatile obtinute de copil in timpul vietii, inainte de casatorie in caz de deces cu cine se impart ( copii acestuia, parintii acestuia, sot(ie)?
Multumiri anticipate!
Răspuns la discuția vreau sa vand copilului minor
nick58 a scris:

Actul de donatie sau contractul de v-c dupa cat timp nu mai pote fi atacat?


UP!