avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate snakey

Activitate snakey

Buna ziua,

Va cer si eu parerea intr-o situatie ce mie mi se pare destul de "putreda". O ruda de-a mea care este acum la "frumoasa" varsta de 81 de ani mi-a lasat mie o mare problema pe cap. A inchis acum 5 ani punctele de lucru la un SRL, incetand activitatea. Nedepunand actele la registrul comertului cativa ani la rand, societatea s-a dizolvat de drept. Acum vreo doua-trei luni am primit o notificare de la un lichidator(practician in insolventa) prin care ni s-a solicitat sa ii punem la dispozitie un lung sir de documente contabile si juridice. Prostia mea este ca nu m-am implicat de atunci si ca nu am contactat lichidatorul sa vad despre ce este vorba.
Recent, am primit o citatie prin care suntem chemati in instanta in calitate de debitor, pentru Fond - procedura insolventei. Termenul este saptamana viitoare.
De aici am preluat eu "cazul" ca sa nu se intample cine stie ce prostie din ignoranta noastra.

De aici incepe partea dubioasa. Am sunat lichidatorul si i-am solicitat o intrevedere. M-a poftit la birou si mi-a comunicat ca nu este nicio problema, ca firma va intra in faliment si ca noi nu trebuie sa facem nimic, decat sa ii punem lui la dispozitie documentele solicitate. Mi-a aratat de la distanta o fisa fiscala prin care noi am fi datori la stat cam 200 de lei. In gandul meu mi-am zis ca ii platim si se rezolva, gata! Dar atunci mi-a dat lovitura de gratie si mi-a comunicat ca aceasta procedura ma va costa cam 35 milioane (3500 ron), in care intra publicarea falimentului in 2 ziare cu tiraj national si onorariul lichidatorului. Mi-a zis de asemenea ca e inutil sa ma prezint la tribunal la termenul de saptamana viitoare.
Nu sunt la curent cu onorariile celorlalti lichidatori dar mie mi s-a parut exagerat de mare si am intrat sa va cer sfaturile dvs. Sper sa ma ajutati ca nu cumva sa fiu pacalit ca ursul :)
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
`Neata! Eu inca ingras porcul. Nu stiu daca mai e cineva ca mine, la ora asta :)
Vreau sa va intreb, daca mi s-a facut programarea la ora 12:45 pentru proba orala mai are rost sa ma duc de la ora 10:00 de cand incepe concursul propriu-zis? Pe pagina de internet a baroului este o exprimare destul de ambigua : "Prezenţa candidaţilor este obligatorie, în ordine alfabetică, de la ore 10,00 cu actul de identitate".
Mersi. Succes tuturor!