avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters74938

Activitate ContSters74938

In acest caz asa zisul creditor nu are factura, deci in opinia mea nu este vorba de o creanta certa, lichida si exigibila. In acest moment instanta analizeaza daca asa zisul creditor are intradevar un drept de creanta si care ar fi cuantumul. In acest caz ce se intampla cu procesul aflat pe rol? Personal mi se pare absurd sa poata fi introdus la masa credala fara a se fi finalizat procesul atat timp cat nu este clar ca are un drept de creanta si chiar daca ar avea acest drept nu se stie cuantumul, dar astept si o parere avizata.
Va multumesc anticipat!
legal inteleg, moral consider ca ,din moment ce am trimis toate documentele cerute de lege precum si toate inscrisurile doveditoare pentru cele sustinute in cererea de contestare, trebuia judecat si in lipsa. in fine, este neglijenta mea.
va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
As avea o intrebare destul de simpla pentru cei avizati, dar la care eu nu am reusit sa gasesc raspuns nicaieri.
Ce se intampla cu procesele cu privire la un drept de creanta in care SC X SRL este parata in cazul in care SC X SRL intra in reorganizare / insolventa.
Buna,
Am sa imi prezint pe scurt problema: acum ceva timp am contestat un proces verbal de constatare a unei contraventii intocmit abuziv de catre un angajat al Politiei Rutiere (contravenientul fiind firma mea). Din necunoastere, pe contestatie nu s-a specificat ca doresc judecarea in lipsa, fapt pentru care, dupa 1 an de zile, procesul s-a perimat.
Cf. art 253 din Codul de procedura civila, am 5 zile termen pentru recurs, dar termenul curge de la data pronuntarii, ori pronuntarea s-a facut in 26.11.2008, iar mie mi s-a comunicat astazi, 12.01.2009.
Ce s-ar mai putea face in acest moment?
Buna,
Am sa imi prezint pe scurt problema: acum ceva timp am contestat un proces verbal de constatare a unei contraventii intocmit abuziv de catre un angajat al Politiei Rutiere (contravenientul fiind firma mea). Din necunoastere, pe contestatie nu s-a specificat ca doresc judecarea in lipsa, fapt pentru care, dupa 1 an de zile, procesul s-a perimat.
Cf. art 253 din Codul de procedura civila, am 5 zile termen pentru recurs, dar termenul curge de la data pronuntarii, ori pronuntarea s-a facut in 26.11.2008, iar mie mi s-a comunicat astazi, 12.01.2009.
Ce s-ar mai putea face in acest moment?