avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate Kinanna

Activitate Kinanna

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri la problema mea:

Locuiesc intr-un bloc cu mai multe etaje, o vecina de la etajul unde locuiesc si eu si-a montat o camera de filmat la usa , acea camera nu supravegheaza doar usa apartamentului dansei ci intreaga zona de la lift catre apartamentul meu si nu numai. Nu mi se pare normal sa fiu filmata zilnic cand ies si intru in casa , mai mult de atat persoane care ma viziteaza imi atrag atentia ca nu este in regula sa se intample asa. va rog sa imi spuneti daca exista o lege in care sa interzica acest gen de violarea a intimitatii? cum as putea sa fac sa rezolv aceasta problema?

multumesc ,
Buna ziua,

In martie am inch un ctr pe un abonament la vodafone romania , am luat un telefon ieftin de 15 euro .
Nu sunt multumita de servicii,nu imi pot modifica abonamentul chiar daca le spun ca nu mi se potriveste, mi-au cerut bani avans pt roaming etc am avut cateva incidente si vreau sa reziliez ctr fara sa platesc penalitatile din contract .
Exista o alta cale?
Multumesc
Buna seara,

Am auzit ca sunt sit in care angajatorul poate plati salarii comp 2-3 ...
In ce sit se dau salarii compensatorii? Ce hartie trebuie sa semnez?
Apare ceva pe cartea de munca , concediere? disponibilizare?

Multumesc,
Buna ziua,

Vreau sa scriu o cerere de demisie in care sa specific art x din data ( adica fara preaviz) , in ctr de munca este specificat preavizul insa din anumite motive nu vreau sa stau , seful imi va semna demisia dar trebuie sa scriu art corect sa nu am probl.

Ma ajutati va rog?

Multumesc
anairam_unid a scris:

beneficiati de 9 zile de concediu pt aceste 5 luni lucrate


Multumesc ,
Si cand voi beneficia de cele 21? cum se calculeaza?
Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o info ref la concediul de odihna , lucrez de 5 luni la o firma vreau sa stiu : beneficiez de cele 21 de zile de Co legale? sau cum se calculeaza la pers care au vechime mai putin de 1 an la un loc de munca?

Multumesc,
Răspuns la discuția Contract consultanta juridica
Si daca domnul avocat nu este de acord ce e de facut?
Buna ziua,
Va rog ajutati-ma ,
Exista posibilitatea modificarii termenilor contractuali al unu contract de asistenta juridica(ctr tip de baroul bucuresti) are si act aditional.
Asta pentru ca in acest ctr nu exista termen de finalizare a cauzei pt
Buna

Sunt inca studenta la drept, mi-as dori sa stiu mai multe despre meseria de procuror..concursuri tematica..cerinte]
Va rog sa ma ajutati.

Multumesc:">
Kyandra a scris:

Pentru terenul aferent casei de locuit, cu care NU s-a intrat in CAP, dreptul de proprietate se reconstituie la cerere prin emiterea Ordinului Prefectului in conditiile legii 18/1991.
Concret: la primaria in raza careia se gaseste casa, se face o cerere pentru emiterea ordinului prefectului pentru terenul aferent curtii, (atasati si copia hotararii judecatoresti pentru dreptul de proprietate pe casa si acte din care sa rezulte calitatea de mostenitori). Aceasta suprafata reiese din Registrul posesorilor 1990 (ultimul mare cadastru general la nivelul Romaniei) care se gaseste la primarie, coroborat cu registrul Agricol din 1989-1990, cu schita cadastrala la fata locului (efectuata de un expert). Daca suprafata constatata la masuratoare este mai mare decat cea cuprinsa in registrul posesorilor, se iau declaratii de la vecini cum ca nu sunt litigii privitoare la intinderea dreptului de proprietate. Daca suprafata gasita este mai mica, solicitantul da o declaratie cum ca accepta suprafata in cauza. Este treaba primariei sa intocmeasca dosarul si sa-l inainteze prefecturii competente. Dupa emiterea Ordinului prefectului, il veti ridica de la primarie. Acesta tine loc de act de proprietate
Succes!


Asaaa prefectura! stiam ca e ceva cu P ....am facut o cerere prin care cerem si cei x mp care nu sunt trecuti in contract...eu nu inteleg de ce dureaza atat de mult..si daca exista posibilitatea sa se rezolve mai repede.

Multumesc