avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate Ana_Izabela

Activitate Ana_Izabela

Bunaziua,
Hristos a inviat!
Va rog sa-mi explicati de ce, in opnia Dvs., pentru anulare act ad-tiv si restituire CASS( in cuantum de 11000 lei) mi s-a fixat o taxa de timbru de 150 lei? in OUG din 2013 scrie 50 lei pentru anulare act ad-tiv, suma care prin HG se va actualiza cu rata inflatiei. N-am reusit sa vad nicio forma consolidata pe 2017! Mi s-a respins si cererea de reexaminare.:O
Multumesc anticipat...:frantic:
Stimati membri ai forumului;
As dori sa stiu ce parati trebuie chemati in judecata in urmatoarea speta: am achitat la notar ca vanzator impozit de 3% ca mi-am vandut garsoniera. Stiu ca in Franta de ex nu se plateste acest impozit cand vinzi locuinta in care stai, iar in restul cazurilor se impoz. doar plus valoarea. Codul fiscal roman a fost modif . prin OUG, cu acest impozit. doresc sa invoc exc de neconstitutionalit si anularea impozitarii.
pe cine chem in jud, doar ANAF Bucuresti sau si Guv Romaniei?
Multumesc!:)
Pe teren indiviz, exista parter si etaj, cu proprietari diferiti, la etaj fiind consiliul judetean, care l-a inchiriat centrului militar.la parter sunt persoane fizice.
exista dinainte de „89 un corp acum magazie de caramida, deterioarata si un zid din caramida, care blocheaza accesul celor de la parter, la curtea lor din spate.
cum se poate face demolarea, daca cons. judetean refuza pe motiv ca e paza militara?
Răspuns la discuția Legea 18
Nu este corect, prevaleaza dreptul la mostenire al fratelui decedat. oricum, fratele care a facut cerere nu poate lua si partea celuilalt!
Stimati colegi/colege,
Va rog sa ma sprijiniti cu solutii in urmatoarea speta:s-a depus cerere pe legea 1/2000, fara a se indica vechiul amplasament. ca de obicei, comisila locala de fond funciar afirma ca nu mai au teren disponibil. am demonstrat ca au islaz comunal de sute de hectare si s-a castigat teren in natura, pe raza comunei.din 2011 si pana in 2007 comisia locala a emis 3 hotarari prin care au declarat ca concesioneaza cca 100 ha teren pentru construirea de locuinte si teren de sport, etc.s-a construit( conform OCPI ) numai pe 40 ha.am formulat exceptia de nelegalitate a celor 3 hcl, care incalca art. 14 al legii nr. 50/1991, respinsa( inca nu stiu motivarea).nu puteau concesiona teren revendicat, am depus cadastrul vechi din 1921.Ce sa fac in continuare? sa solicit anularea partiala a celor 3 HCL in contencios ad-tiv?reclamanul inca nu e proprietar.
Ce semnifica admiterea ambelor exceptii de neconstitutionalitate? Ar fi imoral sa se rapeasca dreptul fostilor detinuti politici, la repararea suferintelor din gulag, fiind vorba de crima de genocid.
Bunaziua,
As dori sa aflu solutia la urmatoarea speta: sotia M are testament ca legarata universala, redactat acum vreo 20 de ani, nerevocat, de la sotul ei S, care a decedat in decembrie 2007. Ei n-au copii. Sotia n-a dat decaratia de acceptare a mostenirii, pana acum, la notar.Dar a acceptat tact, deoarece locuieste in apart., plateste darile, ia pensia de sotie de veteran, a inchiriat o alta casa din provincie, la care plateste si darile. Daca ea decedeaza, mostenitorii ei pot face doua succesiuni succesive?Mai pot ei accepta mostenirea sotului S, cu declaratie a 2 martori ca ea, M, a acceptat tacit?Ce este de facut?
Cel care a facut testament, d-na M, n-are copii si sotul S i-a decedat. Sora mamei lui M a lasat testament la 2 terti. M n-are rude de gradul IV in viata, dar sotul ei decedat avea 5 frati. Unul din acesti 5 a predecedat sotului S, lasand testament unei familii X. Beneficiarii testamentului pot sta linistiti?Sau au calitate si rude legale, care ar putea ataca?