avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate lumy27

Activitate lumy27

Am 2 firme aflate in dizolvare judiciara, una conform art.237 din legea 31/90 iar cealalta pt certificat de inmatriculare nepreschimbat in termen legal. Procedura n-a fost initiata de mine ci de Registrul Comertului. Aceste firme nu sunt radiate, ele figureaza inca pe site-ul Ministerului Finantelor. Platesc impozit forfetar pt aceste firme?
Hristos a-nviat tuturor!
As ruga frumos pe unul din moderatorii acestei sectiuni sa-mi raspunda daca se poate la intrebarea pe care am pus-o mai sus referitoare la cheltuielile legate de procedura de insolventa.
Multumesc.
Da, ne-am gandit la aceasta varianta. Dar ce se intampla cu plata abonamentelor la telefoane, pt ca nu vor sa ne rezilieze contractele decat daca declaram falimentul. Vor veni in continuare facturi la plata pe care nu le putem plati.
Buna,
As avea nevoie de niste informatii legate de procedura de insolventa. Am deschis o firma de prestari serv(montari termopane) in sept 2008.Suntem 2 asociati din care unul este si administrator.Avem 1 salariat(administratorul), care a si intrat in somaj luna aceasta din cauza lipsei acute de comenzi.
Desi am venit cu contributie proprie in firma(aprox 4000€) nu am reusit sa scoatem firma la liman, macar sa-si acopere cheltuielile in aceasta perioada de criza.
Activele sunt nesemnificative(un calculator, mobilier de birou, scule).
Nu avem datorii la stat, dar avem de recuperat ceva tva.
Problema e ca avem 2 contracte de telefonie(fixa si mobila) pe 2 ANI, care nu pot fi reziliate inainte de termen.
Ca datorii avem doar chiria pe spatiu(pe 1 luna), contabilul si abonamentele la telefon(luna curenta) In total aprox. 2000 ron.
Pt ca nu vrem sa ne afundam si mai mult in datorii, am predat si spatiul.
Vrem sa declaram procedura de insolventa, urmata de faliment, altfel nu putem scapa de contractele la telef.
Exista vreo suma limita datorata creditorilor care sa conditioneze declararea procedurii de insolventa?
Am inteles ca cererea se face la judecatorie. Stiti cumva cat costa aceasta procedura?
Societatea fiind in imposibilitate de plata, trebuie sa plateasca asociatii?
Va multumesc anticipat pt raspuns.