avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Activitate corina98

Activitate corina98

Discuție 117?
Buna ziua,

Am mare nevoie de ajutor in urmatoarea problema;la inventarierea de sfarsit de an am constatat ca dintr-o eroare de program si datorita neatentiei mele am un client extern cu sold in euro 0 dar in lei cu o valoare destul de mare datorata unei note de dif de curs (inreg-venit).Problema e ca numai pot interveni asupra rezultatului pe anul 2011;(nota de imp/p nu am inreg deoarece am pierdere fiscala de recuperat);insa intrb mea era daca pot sa inregistrez aceasta chelt.in 117?Va rog o solutie...

Multumesc mult!
Buna ziua,
Asociatul nostru din Italia a acordat firmei din Romania un imprumut in baza unui contract.Intrebarea mea e daca ctr. de imprumut trebuie depus la finante si am inteles ceva de un formular(daca se poate sa-mi spune-ti care)ce trebuie depus la BNR?Rog mai multe informatii in legatura cu acest tip de contracte.

Multumesc.

Buna ziua,
Care-i regimul tva ptr o masina adusa din Belgia pe soc com. platitoare de tva?

Multumesc.
Discuție diurna
Buna ziua,

Cu data de 01.01.2011 s-a revenit la reducerea de 25%conf.lg 118/2010 sau nu?


Răspuns la discuția expert contabil
Buna seara,

D-nule contabil20 ,apelez la bunavointa d-voastra pentru a va solicita ,daca aveti ,materialul necesar pentru examenul Ceccar.Am hotarat sa sustin acest examen ,insa nici in momentul de fata;deoarece mi s-a spus ca este un examen foarte greu,nu stiu cu ce sa incep.In cuvintele d-voastra am gasit o altfel de opinie asa ca va rog daca puteti sa ma ajutati sa-mi trimite-ti material pe adresa smurdila@yahoo.com.
Multumesc.
Discuție diurna
Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca si la diurna ,fie ea interna sau externa ,se considera deductibil mai putin cu 25%.

Multumesc.
Răspuns la discuția asigurari
Factura e o factura normala cu tva 19% ,cu piese auto si manopera,cu deviz in spate,insa valoarea acesteia e suportata de asigurari.Inregistrez chelt cu reparatii sau 658 si decontarea acesteia de catre asig o duc in 758(cu tva sau fara)?
Sper ca m-am facut inteleasa si iertandu-mi stangacia, astept raspuns.

Multumesc.
Discuție asigurari
Buna seara!

Care sunt inregistrarile contabile pentru o fact.de reparatii auto ce urmeaza a fi suportata de brokerul de asigurari?
Mii de multumiri si o seara frumoasa.
Buna ziua,

Urmare a mesajului trimis de JOLIECONT ,as dori si eu daca se poate materiale ,pe adresa de mail adina@edilexpert.ro.

Multumesc anticipat
Buna seara ,
Va rog din suflet sa-mi trimite-ti si mie materialul de studiu pe adresa adina@edilexpert.ro
Multumesc mult.