avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters93117

Activitate ContSters93117

Principala problema in legatura cu pedeapsa cu moartea este caracterul ei definitiv. Nu exista nici o posibilitate pentru repararea unei eventuale erori judiciare. Si atat timp cat un sistem judiciar nu functioneaza perfect (si care sistem este perfect?) erorile judiciare sunt intotdeauna posibile.
Răspuns la discuția Ati fost sau nu la vot ?
adriantot a scris:

Probabil ca nu va raspunde aici nici unul din cei care n-au fost la vot.

Nu vad de ce - de vreme ce au ales sa nu participe probabil ca ei considera ca au motive serioase sa nu o faca, deci nu vad de ce s-ar sfii sa posteze.
Eu am fost .
Răspuns la discuția geoana sau basescu?
Reactiile ambelor tabere au fost pripite, ar fi trebuit sa fie mai moderati in declaratii pana la aflarea rezultatelor oiciale.
Răspuns la discuția geoana sau basescu?
Nana79 a scris:

Nici nu ma pot gandi ce se va intampla daca mai iese Base o data!Vesnic va fi Boc prim -ministru !

Pe la PDL circula vorba ca Udrea ar putea fi prim-ministru, dar nu stiu daca e adevarat. In orice caz nu ar fi o mare diferenta fata de Boc.
Cred ca toata lumea e intr-un procent mai mic sau mai mare "fatarnica" pt ca acest lucru s-a dovedit a fi cel mai neconflictual si mai social acceptabil comportament. Persoanele foarte sincere si directe au intotdeauna cel mai mult de pierdut.Majoritata persoanelor pe care le-am intalnit nu prefera sa li se spuna adevarul in fata, desi pretind acest lucru. Daca cineva face greseala de a le spune " verde-n fata" sau chiar vrea sa le ofere un sfat pt a-i ajuta devin destul de ostili, sau incap sa banuiasca motive ascunse, invidie de obicei, care s-ar afla, chipurile, in spatele respectivei interventii.
Răspuns la discuția Uni sau bicameralism?
Bicameral, ambele camere reducandu-si la jumatate numarul de membri, care oricum sunt prea multi. In felul asta se pot reduce si faimoasele cheltuieli cu acesti parlamentari, cheltuieli care sunt totusi o picatura in ocean prin comparatie cu sumele imense care se scurg zilnic in dir obscure.
Unicameral pt Romania nu e o alegere buna, nu suntem un stat de 5 mil de loc. Oricum prea multe legi trec fara sa fie dezbatute chiar existand 2 camere si apoi trebuie reanalizate, dupa ce produc multe pagube - nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla cu o singura camera.
Răspuns la discuția Ce este democratia ?
O democratie ideala nu exista in nici un stat, cel putin nu inca. Chiar si in democratiile liberale politica presupune o doza mare de inselaciune, manipulare mediatica si abuzuri. Situatia Romaniei nu e f rea prin comparatie chiar cu democratiile cele mai solide.
Avokitten a scris:

trope_doi... remus cernea e prea tanar si fara experienta...
intr-o emisiune la realitatea tv el a zis" ca sa fie o tara cu adevarat democrata, romania trebuie sa aiba presedinte, o femeie, lesbiana, de etnie rroma si atee"... ori cu asa crez politic "remarcant"... :hammer:

Remus Cernea a vrut sa spuna altceva, nu era vorba de nici un crez politic aici, se referea doar la totala lipsa de prejudecati legate de rasa, sex, orientare sexuala si religioasa care, in mod ideal, ar trebui sa existe intr-o democratie.
Pt multe state a putut genera chiar o crestere economica f mare, care a permis mai tarziu nu numai achitarea datoriilor dar si dezvoltarea multor ramuri sau relansarea care se aflau in declin si o crestere in nivelul de trai.
In epoca Regan, America a acumult datorii imense dar exista o echipa politica care a stiut cum sa investeasca acei bani si toate datoriile au fost platite chiar din timpul lui Bush tatal.
Si multe state europene au contractat datorii uriase fara de care nu ar fi putut ajunge la nivelul la care se afla azi, de exemplu Spania, care acum 20 de ani era inca una din statele f sarace ale Europei.
Dar totul depinde de modul in care sunt administrati acei bani - exista si destule exemple de mari esecuri - tari care nu au facut decat sa se indatoreze fara sa investeasca profitabil banii si au ramas doar cu datoriile.
Răspuns la discuția E criza?
Din cate am inteles toate puterile economice ale lumii au iesit din recesiune, in Europa multe state sunt deja pe +, inclusiv state din est ca Polonia.
Numai in Romania cred ca se mai face atat de mare caz pe seama crizei care nu poate fi rezolvata si in virtutea careia oamenii trebuie sa suporte orice conditii le-ar fi impuse ( si nici sa nu aiba nici o pretentie de la clasa politica, angajatori, etc.)
Uneori am impresia ca suntem intr-o permanenta criza pt ca lucruri de genul asta se spun de ani de zile, doar ca acum au si o scuza internationala.