avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate cocochannel

Activitate cocochannel

Bună ziua,
Incerc pe scurt să prezint următoarele: S-a început un partaj judiciar ( trebuie să facem întâmpinare) în baza unui titlu de proprietate modificat nu se știe deocamdată cum,în baza cărui act , titlu din care lipsesc părți din moștenire, respectiv casa și grădina. Am aflat că aceste 2 posturi ar fi deja proprietatea unui moștenitor de ani buni. Ingineria ar fi radierea și apoi reconstruirea, sau ceva de genul acesta. Ar mai fi și alte inadvertențe în titlul de proprietate : prenume ce nu corespund, lipsă mostenitori prin sintagma " nu a fost căsătorită, nu a avut mostenitori" (a fost căsătorită, a avut 2 fii, are și nepoți!) -de mostenitoarea legală zic, decedată acum.
In acest punct, care ar fi pașii ce ar trebui făcuți?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
"La anexa nr. II, capitolul I, titlul punctului 3 se modifică și va avea următorul cuprins:
3. Instituții și unități de asistență socială/servicii sociale cu sau fără cazare"
Dacă poate să-mi explice cineva, se referă la salarizarea asistentilor medicali din cadrul SPAS,adică se aliniază și această categorie de asistenți medicali la nivelul 2022,ca și salarizare?
Vă mulțumesc!

Buna seara,
Este adevarat ca in cazul in care am un copil cu handicap grav, si vreau sa beneficiez de dreptul la program redus de lucru,de la 8 la 4 ore,pierd indemnizatia de insotitor?
Va multumesc.
Buna seara,vreau sa va intreb daca exista vreun model tipizat de cerere de schimbare/adaptare loc de munca in cazul unui parinte-insotitor cu un copil cu grad de handicap grav.
Oricum inteleg ca aceasta cerere trebuie sa fie bine documentata si ma gandesc,ca ar putea exista un model tip.
Adica 170 ron impozabil...
Buna ziua,
Majorarea cu 25 % a salariului lucratorului in sanatate se aplica la ce salariu ( de baza, net, brut, regie, cu sporuri,fara,persoane in intretinere )?
Ma poate ajuta cineva cu o simulare?
Cu multumiri!
Din cate cunosc aceasta legitimatie se obtine de la sediul Politiei Comunitare a orasului din care domiciliati.
Buna ziua.
Din suma astfel obtinuta se scad si darile catre strat?
Intre timp am discutat subiectul la serviciu si in cele din urma am aflat ca se poate. Astept sa vad rezultatul final.Va multumesc de raspuns.
Buna ziua,
Vreau sa va intreb daca parintele unui minor cu grad 1 - grav este scutit de plata impozitului pe salariu.
In legislatie exista aceasta prevedere, dar am inteles ceva de genul ca nu
mai e de actualitate,sau ceva la modul asta.
Va multumesc.