avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate ismi3ismi

Activitate ismi3ismi

Contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim de 740 lei, nu datorează contribuţie de asigurări sociale. Daca aceasta suma depaseste 740 lei atunci este obligatorie asigurarea si plata sumei de 232 lei/lina.
Dar, aceasta prevedere conform OUG nr. 125/2011, art.296^22, conform art. VII se aplica de la data de 01.07.2012.

Intrebari:
1)Deci,cand pot afla ca am obligatia sa platesc CAS,abia la sfarsitul anului,cand am venitul net total pe an si pe care il voi imparti la cele 12 luni?
2)Daca rezultatul impartirii venitului net anual la cele 12 luni este,sa zicem,800 lei,voi plati procentul CAS de 31,3 %,calculat la 800 lei sau la diferenta fata de 740,adica 31,3% din 60 ron,atata timp cat pt cei 740 lei nu se contribuie la CAS?
daca estimati ca in anul 2012 veti realiza venituri cu 20% mai mici sau mai mari decat in 2011,depuneti declaratia estimativa 220 pt anul 2012.doar asa ,fiscul ia in considerare o alta estimare decat cea de anul trecut.in instructiuni scrie ca se depune odata cu decl 200...incercati si depuneti-o,totusi,poate v-o primeste ,chiar daca decl 200 ati depus-o deja.cel mai sigur,mergeti la ghiseu cu ea si vedeti ce va spune.
:
In Instructiunile de completare ale Declarației 220 (OMEF 2371/2007) se prevede ca se depun de către:
— contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
— contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat;
— contribuabilii care determină venitul net pe bază de norme de venit și care au optat pentru determinarea venitului net în sistem real, odată cu cererea de opțiune, până la data de 31 ianuarie a anului fiscal
sunt Intrepr Indiv,am comodat pe spati,iar factura de internet vine pe numele proprietarului spatiului.eu ma folosesc de internet foarte mult,aproape 90%,din utilizarea lui,pt informare si reclama gratuita pe siteuri.platesc ,deci,proprietarului acest procent din factura.pot deduce aceasta cheltuiala,pe baza anexei la Contractul de Comodat,unde am precizat cotele de folosire a utilitatilor spatiului,inclusiv serviciul de internet?
Si totusi...presupunerea de mai sus,nu are baza legala,in cazul CAS....am cautat de am ametit ,pe tot netul...Moderatorii acestui subiect,ma pot ajuta sa dau de dezlegarea misterului acestei situatii?
Putem sa presupunem ca ar fi ca la TVA,da?
1) la TVA scrie asa:
(6) Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire si a carei cifra de afaceri, prevazuta la alin. (2), este mai mare sau egala cu plafonul de scutire prevazut la alin. (1) ori, dupa caz, la alin. (5) trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153, in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului. Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit. Regimul special de scutire se aplica pana la data inregistrarii in scopuri de TVA, conform art. 153. Daca persoana impozabila respectiva nu solicita sau solicita inregistrarea cu intarziere, organele fiscale competente au dreptul sa stabileasca obligatii privind taxa de plata si accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit sa fie inregistrat in scopuri de taxa conform art. 153.

Deci,eu ar fi trebuit sa merg la Casa de pensii si sa ma asigur ,la momentul atingerii plafonului corespunzator celor 4 luni,da?

1)Practic,eu am atins acest plafon,care pt 4 luni de activitate se reduce la 2696 ron,la data de 31octombrie 2011.Deci,eu,din momentul acela am de platit contributie pt pensii si pana la sfarsitul anului 2011,nu?Deci numai pentru 2 luni:noiembrie si decembrie .Asa este?

2)Cum se procedeaza pt a dovedi la Casa de pensii.data la care am atins plafonul?Fac copie dupa Registrul de incasari si plati ,la paginile care insumeaza incasarile pana in acest plafon?

3) Iar pt anul 2012,deoarece am Venit brut estimat=7000 ron,tot asa,sunt scutita de contrib la pensie,pana voi atinge plafonul de 8400 ron,da?din momentul acela merg si fac asigurarea de pensie,pt anul 2012,nu?
Trebuie sa va spun ca am fost la Casa de pensii ,iar raspunsul unei doamne de acolo a fost ca trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece 8088ron/luna : 12 luni=674 ron/luna x 4 luni=2696 ,iar eu,avand realizat venit brut 4400 ron e mai mare decat 2696 ron.

Iata ,insa ce am gasit pe net:

"Contributia de asigurari sociale se datoreaza din momentul incadrarii in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin.(1), pct. IV, lit.c), respectiv obtine venituri din activitati independente de cel putin cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut. Daca PFA-ul a estimat venituri mai mici decat 8.088 lei si nu s-a asigurat, dar in momentul cand a inceput sa factureze si sa incaseze a constatat ca ca deja veniturile au sau vor depasi limita de 8.088 lei, este obligat sa se asigure in termen de 30 de zile la o baza de calcul de minim 708 lei si maxim 10.110 lei la care va datora 31.3%."

Asadar,daca eu incep sa facturez ,indiferent cand m-am infiintat si vad ca ma apropii de limita de 8088 ron,abia atunci sunt obligata sa ma asigur,in termenul de 30 de zile . Nu zice nicaieri in lege ca plafonul de 8088 ron/an ar scadea ,functie de lunile de activitate ale firmei,asa incat,plafonul pt 4 luni de activitate sa devina 2696 ron.

Scaderea plafonului, este valabila ,de exemplu,pt TVA,dar,in cazul TVA,in lege se precizeaza clar aceasta micsorare de plafon,corespunzator lunilor cu activitate din an,urmarind devenirea de platitor de TVA.

Va rog,am nevoie de o confirmare sau o infirmare (in caz ca sunt pe o pista gresita) a celor spuse de mine mai sus.
Legea nr 263/2011 prevede ca ,,persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat,adica 8088 ron/an,, trebuie sa se asigure pt plata CAS in suma de 222 lei/luna.(sal mediu brut pe 2011 este 2022ron).

Pt perioada din 2011 dinaintea infiintarii firmei am venit zero,iar,la infiintarea firmei,eu am estimat in decl 220 , venit brut estimat=2500 ron/an,asa ca nu eram obligata la asigurarea pt pensie.Obligatia este abia la depasirea plafonului de 8088 ron/an a veniturilor brute....nu e ca la sanatate,obligatoriu,pt orice venit ,inclusiv venitul zero.La sanatate,sunt in regula.

Va rog,daca stie cineva articolul de lege unde se precizeaza procedura de a deveni platitor de contributie la asigurarea de pensie,in cazul in care activitatea firmei incepe pe parcursul anului,si nu la inceput de an.Se micsoreaza plafonul de 8088 ron/an,corespunzator lunilor de activitate din an?iar daca ating acest plafon,pe parcursul anului,din acel moment merg sa ma asigur la pensie pentru timpul pana la finalul anului sau cum e?scrie undeva in vreo lege, treburile astea?
In anul 2011,
ianuarie-februaruie-am fost in somaj;
martie-24august -fara somaj si fara loc de munca ,
din 25 august 2011 am infiintat II.,cu incasari brute 4400 ron pana la sfarsitul anului 2011.
Deci,cum se considera veniturile mele :sunt sub plafonul de 8088 ron/an sau peste?
Sunt Intrepr Individuala din 25 august 2011.Am estimat in decl 220 de la infiintare Venit brut estimat=2500 ron,Ch ded=1000ron,Venit net estimat=1500 ron.
Veniturile mele brute(incasarile) realizate de la infiintare(din 25 august) si pana in 31 decembrie 2011 sunt de 4400 ron,iar chelt deductibile efectuate in aceasta perioada sunt de 5000 ron.
Asigurarea pt pensie este obligatorie doar daca se realizeaza 4 salarii medii pe anul 2011,adica 8088 ron/an,iar eu am incasari de 4400 ron din 25 august -31 decembrie 2011.Acum,dupa declararea veniturilor realizate,va trebui sa merg si la Casa de pensii,sa vada acolo daca am obligatia de a contribui la pensie.
Intrebarea este: cum se va considera de catre casa de pensii:
1)ca trebuie sa platesc contributie la pensie,deoarece venit brut= 4400 ron/4 luni=aprox 1100ron/luna x12 luni=13200 ron/an,care e mai mare de 8088 ron/an ? e corecta o astfel de estimare pt tot anul?
2)ca trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece 8088ron/luna : 12 luni=674 ron/luna x 4 luni=2696 ,iar eu,avand realizat venit brut 4400 ron e mai mare decat 2696 ron?
3)ca nu trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece total venit brut realizat de mine pe 2011 (considerand venit zero pe lunile de dinaintea infiintarii firmei), fiind de 4400 ron este mai mic decat 8088 ron?

Răspuns la discuția Ce este declaratia 392
majoritar a scris:

Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se gaseste ,cum se competeaza in detaliu si ce importanta are ?
Registrul de inventar l-am numerotat,semnat, stampilat mai trebuie sigilat si dus la financiar pt. stampila ?
Multumesc anticipat si iertati-mi ignoranta !:stunned:



inventarul de la sfarsitul anului,se duce la financiar?de ce?