avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce este declaratia 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce este declaratia 392

Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se gaseste ,cum se competeaza in detaliu si ce importanta are ?
Registrul de inventar l-am numerotat,semnat, stampilat mai trebuie sigilat si dus la financiar pt. stampila ?
Multumesc anticipat si iertati-mi ignoranta !:stunned:
Cel mai recent răspuns: majoritar , utilizator 20:05, 24 Februarie 2012
este declaratia cu privire la realizarile din anul precedent. Gasiti modelul pe mfinante.ro
majoritar a scris:

Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se gaseste ,cum se competeaza in detaliu si ce importanta are ?


Este o declaratie de centralizare si urmarire a TVA-ului.
Toate declaratiile cu instructiuni de completare le gasiti pe site-ul Anaf: [ link extern ]
- 392A - Declaratie informativa privind livrarile si prestarile de servicii efectuate in anul 2011 (platitori de TVA)
- 392B - Declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitii efectuate in anul 2011 (neplatitori de TVA)
www.avocatnet.ro/content/art...
L.C.


majoritar a scris:

Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se gaseste ,cum se competeaza in detaliu si ce importanta are ?
Registrul de inventar l-am numerotat,semnat, stampilat mai trebuie sigilat si dus la financiar pt. stampila ?
Multumesc anticipat si iertati-mi ignoranta !:stunned:



inventarul de la sfarsitul anului,se duce la financiar?de ce?
Multumesc ptr. indrumari ,mi-au fost de folos ! Am compectat declaratia 392B ,nu stiu daca am facut-o bine,dar.....cica daca o primeste calculatorul e buna,cine stie.....


oricum ,MULTAM MULT !

As mai indrazni sa va intreb ceva,casa de marcat imi scoate un mesaj " memorie fiscala insuficienta ,mai aveti ptr. 60 de zile" CE se intampla ? Se poate reseta memoria sau trebuie sa cumpar alta casa de marcat ?
In speranta ca imi ve-ti raspunde ,va multumesc anticipat !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 392 b chiden chiden DACA NU SUNT PLATITOR TVA ,SUNT OBLIGAT SA DEPUN DECLARATIA 392. (vezi toată discuția)
Declaratie 392/2010 atalinna atalinna Buna ziua.Ce societate comerciala trebuie sa depuna declaratia 392 ptr anul 2010?Este conditionata de cifra de afaceri depunerea acestei declaratii?Si care ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392 Contab10 Contab10 Buna ziua, Am si eu o situatie si nu inteleg ce declaratie trebuie sa depun si anume am o societate care are o CA pe 2012 de 1944 lei, societatea este ... (vezi toată discuția)