Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce este declaratia 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce este declaratia 392

Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se gaseste ,cum se competeaza in detaliu si ce importanta are ?
Registrul de inventar l-am numerotat,semnat, stampilat mai trebuie sigilat si dus la financiar pt. stampila ?
Multumesc anticipat si iertati-mi ignoranta !:stunned:
este declaratia cu privire la realizarile din anul precedent. Gasiti modelul pe mfinante.ro
majoritar a scris:

Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se gaseste ,cum se competeaza in detaliu si ce importanta are ?

Este o declaratie de centralizare si urmarire a TVA-ului.
Toate declaratiile cu instructiuni de completare le gasiti pe site-ul Anaf: [ link extern ]
- 392A - Declaratie informativa privind livrarile si prestarile de servicii efectuate in anul 2011 (platitori de TVA)
- 392B - Declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitii efectuate in anul 2011 (neplatitori de TVA)
www.avocatnet.ro/content/art...
L.C.

majoritar a scris:

Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se gaseste ,cum se competeaza in detaliu si ce importanta are ?
Registrul de inventar l-am numerotat,semnat, stampilat mai trebuie sigilat si dus la financiar pt. stampila ?
Multumesc anticipat si iertati-mi ignoranta !:stunned:

inventarul de la sfarsitul anului,se duce la financiar?de ce?
Multumesc ptr. indrumari ,mi-au fost de folos ! Am compectat declaratia 392B ,nu stiu daca am facut-o bine,dar.....cica daca o primeste calculatorul e buna,cine stie.....

oricum ,MULTAM MULT !

As mai indrazni sa va intreb ceva,casa de marcat imi scoate un mesaj " memorie fiscala insuficienta ,mai aveti ptr. 60 de zile" CE se intampla ? Se poate reseta memoria sau trebuie sa cumpar alta casa de marcat ?
In speranta ca imi ve-ti raspunde ,va multumesc anticipat !