Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediile de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediile de odihna

Concediile de odihna se acorda cand angajatul cere acest lucru sau se pot adapta la nevoile firmei si se pot acorda cand firma are volumul de lucru scazut?
concediul de odihna este acordat la solicitarea angajatului. in unele societati, cu un nr. mare de angajati sint facute programari. in actuala situatie economica, ar fi si posibilitatea acordarii acestuia angajatului intr-o perioada mai putin aglomerata.
concediile se aproba pe baza cererii angajatului , cu aprobarea angajatorului ,ce , pentru motive temeinice , poate si refuza total sau partial acordarea.