Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarbatori legale si religioase
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarbatori legale si religioase

In cadrul firmei sunt salariati care lucreaza in ture normale de 8h/zi de luni pana vineri si salariati care lucreaza in ture 12x24 si 12/48 (foc continuu).
Cum vor fi pontati/remunerati cei care lucreaza in ture in situatia in care tura lor cade intr-o zi de sarbatoare legala/religioasa ?

Multumesc.
Depinde de numarul de ore total cumulat in decursul lunii respective ...
cu spor de 100%
orele lunii nu sunt depasite ... ideea este ca tura a trei angajati cade in una dintre zilele de sarbatoare ... unul prinde ziua de sarbatoare de la ora 00:00 la ora 07:00, al doilea de la 07:00 la ora 19:00, iar ultimul de la ora 19:00 la ora 24:00 ...
Avand in vedere ca ziua de lucru incepe la ora 7 primul angajat nu "prinde" ziua de sarbatoare, al doilea are lucrate 12 ore (de la 7 la 19) si al treilea tot 12 ore (de la 19 la 7 dimineata). Pentru aceste ore se plateste sporul aferent de 100% sau se da zi libera. (art 137 (2) din Codul Muncii)