Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Afini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Afini

Buna ziua,

Ma intereseaza ce grad de afinitate exista intre varul meu primar - parintii frati- si sotia mea.
Am inteles ca verii primari sunt rude de gradul IV.

Va multumesc
afini de gradul IV
afinitatea "imprumuta" gradul de la rudenie.

Parintii dvs. sunt rude de gradul I cu dvs. Deci soacra/socrul si nora sunt afini de gradul I.
Fratii dvs. sunt rude de gradul II cu dvs. Deci cumnatii (fratele dvs. si sotia dvs.) sunt afini de gradul II
Etc...
Am inteles, deci daca verii sunt rude de gradul 4 - varul meu si sotia sunt tot de gradul 4.
Multumesc