Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea taxa de 3% la masa partajabila
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

taxa de 3% la masa partajabila

Buna ziua,

Am o intrebare. Am vazut astazi ca s-a initiat un proiect in senat referitor la reducerea taxelor judiciare pentru persoanele cu venituri mici, iar in cazul partajului taxa va avea un cuantum fix de 190 RON.
Nu imi este clar din text : taxa de 190 RON ar fi valabila pentru toate cazurile sau doar pentru cei cu venituri mici ?
Intreb pentru ca nu am venituri mici si sunt in situatia de a face un partaj si tinand cont ca taxa de 3% mi se pare foarte mare, as prefera sa astept daca proiectul ar trece
Multumesc
Buna ziua,

sfatul meu este sa nu cititi proiecte de lege; este o pierdere de vreme; asteptati sa vedeti forma finala si intrata in vigoare;

NUMAI ATUNCI veti sti continutul legii.

Avocat Boncu
conform proiectului de lege, persoanele cu venituri sub 1000 ron vor beneficia de scutirea cu 20% a taxei de timbru .
in ceea ce priveste tx. de tb pt. partaj aceasta va avea un cuantum fix, respectiv 190 ron . ( taxa valabila pt. toata lumea ) .

ramane de vazut daca acest proiect va fi aprobat sau nu /