Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intreprindere individuala

Daca am o i.i cu norma de venit unde am inteles ca nu este obligatorie contabilitatea mai este necesar pe linga acel registru de incasari si plati si registru inventar ?
da trebuie sa aveti registru jurnal si registru inventar.
Mentionez ca am o intreprindere individuala neplatitoare de tva cu norma de venit si mi sa spus ca doar acest jurnal de incasari si plati este necesar
neculaiemilian, utilizator
Daca sunteti impozitat pe norma de venit NU aveti nevoie de registrul juranl de incasari si plati. Acesta serveste la calculul impozitului pe venit si este inutil in cazul dvs. deoarece platiti impozit in functie de norma de venit.
Trebuie sa tineti:
Registrul inventar (se completeaza anual)
Jurnale de vanzari si de cumparari, chiar daca nu sunteti platitor. In acest fel aveti si evidenta veniturilor care stau la baza calcularii cifrei de afaceri si veti sti cand depasiti plafonul de 35000 de euro. De la depasirea acelui plafon va veti inregistra ca platitor de tva. Termenul este 10 zile din luna urmatoare.
Daca sunteti neplatitor si depasiti cifra de afaceri de 10.000 de euro, veti completa anual declaratia 392.

Daca mai e ceva, poate completeaza colegii mei.
Succes!