Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contract de comodat pentru decontarea cheltuielilor PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contract de comodat pentru decontarea cheltuielilor PFA

Buna ziua,

Sunt traducator autorizat PFA si as vrea sa stiu daca Contractul de Comodat intre mine si proprietarul sediului meu de PFA (tatal meu) trebuie incheiat la notar si daca se poate incheia cu o data anterioara (mai exact, ian 2009) deoarece as vrea sa pot deconta cheltuielile care tin de sediu in contabilitatea pe 2009.

Multumesc anticipat!
contractul de comodat nu trebuie autentificat .
Din suprafata totala a spatiului de care dispuneti , alocati o cota parte pentru activitatea pfa iar cheltuielile se vor deconta propotional cu cota alocata.

Buna ziua,

Tot in legatura cu cheltuielile pe PFA in cazul unui contract de comodat. Daca vreau sa deduc abonamentul la internet care este pe numele mamei mele, este posibil sa fac asta in baza contractului de comodat, sau este necesar ca abonamentul sa fie pe pfa?

Va multumesc anticipat!
Da, este posibil.