Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... salariati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

salariati

Va rog frumos sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:
In conditiile actuale Asoc. de Proprietari pot incheia legal cu numai contracte de munca conform Codului Muncii cu pers fizice ? (Ex: ingrijitor igienizare, administrator, cenzor). Nu ma refer la persoane fizice autorizate.
Va multumesc.
Da, asociatiile de proprietari pot avea calitatea de angajatori si pot intocmi contracte individuale de munca, pe care le inregistreaza la ITM.
Posturile pe care le infiinteaza o asociatie sunt aprobate in Adunarea generala, iar CIM-urilr sunt semnate de presedinte.
martzo a scris:

Asoc. de Proprietari pot incheia legal cu numai contracte de munca conform Codului Muncii cu pers fizice ?

Asociatiile de proprietari pot incheia, cu persoane fizice, contracte individuale de munca (CIM), conventii civile, contracte de prestari servicii, contracte de mandat. Acestea se incheie de catre comitetul executiv reprezentat de presedinte in functie de relatia cu fiecare: daca sunt membri ai asociatiei sau din afara asociatiei, daca sunt alesi in adunarea generala...
pentru presedinte si cenzorul ales din rindul membrilor asociatiei se intocmeste contract de mandat, acestia fiind alesi de asociatie pentru un mandat, nu pe durata nedeterminata