Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... superlegalizare documente cetatean strain non UE, stat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

superlegalizare documente cetatean strain non UE, stat nemembru conventie Haga

Planuiesc sa ma casatoresc cu un cetatean strain apartinand unui stat non UE, nemembru al conventiei de la Haga.

Am inteels perfect ce documente trebuiesc pentru incheierea casatoriei dar sunt confuz in a intelege ce inseamna superlegalizarea documentelor necesare (e.g. certificat nastere, divort, etc).
Unde trebuiesc aceste documente superlegalizate? In tara de origine sau in Romania,. Daca este in Romania la ce institutie?
Multumesc anticipat,
Valentin
Unde trebuiesc aceste documente superlegalizate? In tara de origine sau in Romania,. Daca este in Romania la ce institutie?

Curtile de apel supralegalizeaza doar acte oficiale emise de autoritatile romane cum ar fi : hotararile judecatoresti, actele notariale si actele emise de Registrul Comertului.

NU se supralegalizeaza acte pentru a fi folosite tot in Romania si nici nu se supralegalizeaza acte oficiale straine.

Trebuie sa stiti de asemenea ca actele oficiale straine emise de autoritatile straine pentru a fi folosite in Romania nu se supralegalizeaza de catre Ministerul Justitiei.

Documentele de stare civila se apostileaza de catre prefecturi.

Studiati si prevederile Legii nr. 105/1992 si ale OG nr. 66/1999 cu modificarile ulterioare.

Conform prevederilor Legii nr. 142/2004 privind modificarea art. 2 din Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999 pentru aderarea României la Convenţia de la Haga cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, incepand din data de 1 noiembrie 2004, autorităţile române competente să aplice apostila sunt :
· Tribunalele (de la 1 sept. 2005) potrivit art.1 literele a, c si d din Conventia de la Haga, vor apostila pentru :
- documentele care emană de la o autoritate sau de la un funcţionar al unei jurisdicţii a statului, inclusiv cele care emană de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecătoresc;
- actele notariale;
- declaraţiile oficiale, cum ar fi: cele privind menţiuni de înregistrare, viza de învestire cu dată certă şi legalizări de semnătură, depuse pe un act sub semnătură privată.

· prefecturile, pentru documentele administrative.

In acest sens, incepand din data de 1 noiembrie 2004, va puteti adresa Secretarului General al Prefecturii Judetului, pentru aplicarea apostilei pe urmatoarele acte care pot fi apostilate:
- Certificat de stare civila - in original, model nou, emis incepand cu 1.01.1998, certificate de nastere, casatorie sau deces, adeverinte diverse emise de catre primarii etc.
Am primit 2 raspunsuri, multumesc foarte mult. Totusi, niciunul nu raspunde concret la nelamurirea mea. Am inteles dintr-un raspuns ca, ministerul de Justitie nu superlegalizeaza acte/documente emise de institutii ale unui altui stat.

In aceste conditii, e evident ca superlegalziarea ceritificatului de nastere, de exemplu, al unuo cetatean strain al unui stat neparte la conventia e la Haga se superlegalizeaza la o institutie (probabil ministerul e justitie de acolo) a statului respectiv.

Mai trebuie si o alta supervizare? De exemplu, de la ambasada romana din respectivul stat? Daca da, actele pot fi depuse si de o tert persoana imputernicita sau trebuiesc depuse in persoana?

Multumesc,
V
1. Vorbim de supralegalizare si nu de superlegalizare.
2.
In aceste conditii, e evident ca superlegalziarea ceritificatului de nastere, de exemplu, al unuo cetatean strain al unui stat neparte la conventia e la Haga se superlegalizeaza la o institutie (probabil ministerul e justitie de acolo) a statului respectiv.

Evident ca actele la care faceti referire vor fi supralegalizate de catre autoritatile statului respectiv.
3.
Mai trebuie si o alta supervizare? De exemplu, de la ambasada romana din respectivul stat? Daca da, actele pot fi depuse si de o tert persoana imputernicita sau trebuiesc depuse in persoana?

Vi s-a raspuns deja la acesta intrebare in sensul ca acele documente nu mai trebuiesc (dealtfel nici nu se poate!) supralegalizate in Romania.
4. Sa fie intr-un ceas bun si casa de piatra!