avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Am un copil cu un Austriac,näscut in Austria,am divortat si copilul a rämas la mine.Intrebarea este; pot sä-i fac pasaport Romänesc sau numai Austriac? Multumesc anticipat#-o
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 23:17, 10 Mai 2010
sunteti cetatean roman, beneficiati de toate drepturile unui cetatean roman
Copilul poate avea pasaport romanesc numai in masura in care a dobandit si cetatenia romana.
Ati transcris cumva actele din Austria la registrul de stare civila de la domiciliul dvs din Romania?
Nu am transcris nici un act al copilului si eu am incä domiciliul in Austria incä, dar vreau sä mä intorc in Romänia#-o
daca-i faceti pasaport austriac, va trebuie procura de la austriac sa iesiti.
daca stiti ca nu va intelegeti cu el, cereti incredintarea copilului. de iesit din austria se gasesc solutii, dar daca austriacul nu e de acord, va poate acuza de rapire

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort julio julio Sint romäncä,träiesc de 3 ani in Austria,cäsätoritä cu un cetätean Austriac,am o fetitä de 6 luni näscutä aici si este Austriacä. Dacä mä intorc ... (vezi toată discuția)
Stabilire paternitate dodonica dodonica In timpul unei casatorii dintre o femeie de cetatenie romana si un barbat de cetatenie austriaca sa nascut un copil in Austria care a dobindit cetatenie ... (vezi toată discuția)
Divort anita18@gmx.at anita18@gmx.at Am o fetitä näscutä in Austria,tatäl Austriac,am divorzat de comun acord,fetita rämine la mine,eu am hotärit sä-mi reiau numele de fatä,iar fata ... (vezi toată discuția)