Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie dupa moarte?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie dupa moarte?

Eram 4 frati, unul dintre noi a murit dar are 2 copii, unul nu are copii , iar ceilalti doi au si ei cate doi copii. Ambii parinti sunt in viata , unul insa este imobilizat la pat. Celalalt parinte a donat (presupun) dar dupa ce va muri absolut tot numai la 2 dintre frati (cel care nu are copii si unul dintre cei cu copii si in viata).

(totul suna ca o problema proasta din culegerile de pe vremea raposatului dar asta e situatia reala din pacate!!!)

Asadar copiii fratelui mort si celalalt frate (cu 2 copii) pot contesta? Daca da, cum ?caci nu detin nici un act . #-o
Donatia se face in timpul vetii, nu dupa moarte.
Fiti fara grija, donatia e atacabila:

Art. 751. din Codul Civil - "Fiul sau descendentele care vine la succesiune, chiar sub beneficiu de inventar, împreunã cu fratii ori surorile sale, sau cu descendentii acestora, trebuie a raporta coerezilor sãi tot ce a primit de la defunct prin dar, atât direct cât si indirect, afarã de cazul când donatorele a dispus altfel".

Cu alte cuvinte, bunul respectiv reintră în masa succesorală (adică bunurile pe care părinţii le lasă la moartea lor) şi se împarte între toţi moştenitorii;

trebuie sa cunoasteti exact de ce act e vb.
probabil ca au incheiat un act translativ de proprietate prin care si-au rezervat un dr de uzufruct viager.
functie de natura actului incheiat va putem spune daca se poate face ceva sau nu.
Darie Tudor a scris:

Donatia se face in timpul vetii, nu dupa moarte.
Fiti fara grija, donatia e atacabila:

Art. 751. din Codul Civil - "Fiul sau descendentele care vine la succesiune, chiar sub beneficiu de inventar, împreunã cu fratii ori surorile sale, sau cu descendentii acestora, trebuie a raporta coerezilor sãi tot ce a primit de la defunct prin dar, atât direct cât si indirect, afarã de cazul când donatorele a dispus altfel".

Cu alte cuvinte, bunul respectiv reintră în masa succesorală (adică bunurile pe care părinţii le lasă la moartea lor) şi se împarte între toţi moştenitorii;

Am boldat ceea ce era mai important in citat. Anume, aceea ca raportul este datorat doar de catre acceptant. Daca el renunta la mostenire sau ramane strain de ea, nu mai datoreaza raportul. In acest din urma caz mostenitorii rezervatari nu pot face altceva decat sa ceara reductiunea donatiei daca le este incalcata rezerva.

Mai e ceva. Prin vointa donatorului bunul donat poate fi scutit de raport.

Codul civil nu e chiar atat de simplu pe cat pare.

:bow: